Úmrtí v rodině

Říj 9, 2012 | Rodina

Jednou to přijít musí. I vaše dítě se někdy setká se smrtí. Jak ale dítěti vysvětlit, že zemřel někdo jemu i vám blízký, člen rodiny? I my dospělí se se smrtí vyrovnáváme těžko, ale jak tento fakt vysvětlit dítěti?

 

Nejlepší je udělat si čas na vysvětlení. Malému dítěti postačí, když mu řeknete, že babička, dědeček nebo někdo jiný, kdo zemřel, byli už moc staří a unavení. A proto usnuli navždy. Není dobré vyprávět malému dítěti o tom, že blízký člověk zemřel z důvodu nemoci. Dítě si pak snadno v období své vlastní nemoci namlouvá, že se mu stane totéž. Vysvětlete dítěti, že blízký člověk navždy zůstane v jeho paměti, pěstujte v něm úctu k mrtvému. Nebojte se přivést potomka na hřbitov, aby položilo kytičku na hrob. Vzpomínejte na zemřelého v dobrém. K tomuto je vhodný právě přicházející svátek Památky zesnulých. Nechte děti, aby vás doprovodily na hřbitov, rozsvítily svíčku a společně zavzpomínejte na blízké příbuzné. Smrt je sice smutná, ale s dětmi vzpomínejte na to krásné, co jste zažili se zesnulým. Učte ho pokoře, vzpomínání. Dítě vedené k pietě bude i jako dospělý člověk zodpovědné a uvědomělé.

Vzpomínám si, jak můj syn, když mu bylo něco málo přes dva roky, šel se mnou na pravidelnou vycházku, která vedla kolem hřbitova. Syn se celý rozzářil a vykřikl: „Mami, já už vím, co to je! Tady bydlí mrtví!“ Dodnes bere smrt jako součást života a nedělá mu problém vzpomínání na zesnulé, ani donesení kytky a svíčky na hrob.

Větší děti naopak lépe snášejí smrt blízkého člověka, když zjistí, že byl vážně nemocný a později by mohl trpět bolestmi. Mají už zkušenosti s bolestí, trápením i nemocí jako takovou. Některé děti se na čas uzavřou, méně komunikují, nebo jsou plačtivé. Dopřejte jim čas, aby se i ony se smrtí vyrovnaly. Připomeňte jim jen, že kdykoli jste tu pro ně, abyste si popovídali. Tak jako u nás dospělých, i u dětí bolest léčí čas. Pokud se jedná o smrt rodiče, měly by se ale informace o smrti „dávkovat“ po částech. Mnohdy je zapotřebí také odborná psychologická pomoc, které byste se neměli bát. Odborník, který se vyzná v psychice dětí, ví nejlépe, jak mu sdělit smutnou informaci. Vždy je důležité, aby dítě vědělo, že i přes úmrtí toho nejbližšího člověka tu jsou lidé, kteří ho milují, postarají se o něj a poskytnou mu patřičné zázemí. Mnohem snáz přijímají smrt děti z venkova, nebo ty, které chovají zvířata.  Smrt na venkově je každodenní součástí života. Pěstují se zde zvířata na porážku a děti mají obrázek smrti na očích každý den. I děti chovající doma malá zvířátka se často s jejich smrtí setkají dříve, než přijde smrt někoho z lidí. Bolest ze ztráty už mají zažitou, přestože jde "jen" o zvíře.

Důležité je, aby si dítě uvědomilo, že smrt je faktem, který nezmění. Nesmí si ani namlouvat, že za smrt blízkého může např. tím, že zlobilo. Mnohým dětem pomůže, když změní prostředí. Pokud jsou rodiče sami raněni smrtí blízkého člověka, dítě, pokud souhlasí, může strávit pár dní u rodinných známých, kde přijde na jiné myšlenky.

 

Foto: Pixmac.cz