Čajíčky pro děti

Lis 16, 2012 | Jídlo, Rodina

Máte doma miminko a řešíte problém, zda mu podávat čaj pro doplnění pitného režimu? Plně kojenému dítěti stačí pouze mateřské mléko. I ve vyšších teplotách by mléko mělo splnit funkci nasytit dítě i napojit ho. Pokud přesto řešíte problém, zda vaše maličké netrpí žízní, kontrolujte jeho plenky. Průměrně by měla být spotřeba plenek 5 až 6 denně.

Dále nás na možný problém může upozornit pach a zbarvení moči miminka. Správně by měla být moč světlá a neměla by příliš zapáchat. Pokud je moč příliš tmavá a silně zapáchá, je to signál k doplnění tekutin. Plně kojeným miminkům stačí obvykle jen převařená voda, kterou podávejte nejlépe po lžičkách. Dítě si tak nezvyká na lahev a savičku a není problém s dalším kojením.

Větším dětem nebo dětem přikrmovaným, případně těm, která jsou krmena uměle od narození, samozřejmě čaje podávejte. V lékárnách je velký výběr čajů, většinou od ukončeného 9. měsíce. Pro nekojené děti lze zakoupit i šetrné čajíčky od narození. Pozor ale dejte na bylinky. Ty by se neměly podávat dřív než od ukončeného 6. měsíce věku dítěte. Vhodný je například řepíkový, lipový, šípkový nebo heřmánkový čaj. Čaj připravujte z polovičních nebo dokonce ještě nižších dávek, než čaj pro dospělého. Podávejte jednotlivé bylinky samostatně, abyste se přesvědčili, že dítě nemá na danou bylinku alergii. U menších kojených dětí je vhodné, aby příslušnou bylinku pila maminka. Účinné látky tak přejdou do mateřského mléka, kterým je dítě krmeno. Platí to např. u fenyklového čaje při kolikách způsobených větry. Mezi bylinky patří i mrkev. Odvar z nastrouhané mrkve lze použít při průjmových onemocněních.

Čaje mohou pomoci u neklidných dětí na zklidnění před spaním, proti nachlazení i na zlepšení odkašlávání. Tyto čaje jsou vhodné pro děti až od jednoho roku věku.

Na zklidnění používáme meduňku, kozlík lékařský, fenykl a mátu peprnou.

Při nachlazení jsou vhodné tyto bylinky: nať mateřídoušky, květ podbělu, květ divizny, list jitrocele a květ sedmikrásky.

Jako podporu při odkašlávání lze použít květ černého bezu, květ lípy, květ heřmánku, květ divizny a květ prvosenky.

Čaje lze připravovat i z domácích zdrojů. Větším dětem jistě zachutná čaj ze slupek z jablíčka. Důkladně omytá jablíčka oloupejte, slupky nasušte a poté je vařte asi 15-20 minut ve vodě. Vzniklý nápoj můžete přisladit medem, dochutit citrónem. Je to velice snadná, zdravá a levná metoda, jak dětem připravit kvalitní a chutný teplý nápoj .

Pokud máte velmi malé miminko a chcete čajem řešit některý ze zdravotních problémů, raději se poraďte s pediatrem. Od jednoho roku můžete čaje připravovat sami. Vyhněte se přitom skořici a lékořici, které pro děti nejsou vhodné.

U větších dětí je vždy vhodné, když je naučeno pít čaje místo sycených přeslazených nápojů kupovaných v obchodě.

 

Foto: Pixmac.cz