Co nám přinesla televize

Lis 20, 2012 | Bydlení, Rodina, Zajímavosti

Víte, že 21. listopadu je Světový den televize? Televize je součástí našich životů již více než osmdesát let a většina z nás by si život bez ní už nedokázala představit. Co nám však kromě zpráv a různých informací přinesla televize doopravdy?

 

 

 

Historie televize

Vůbec první vysílání televize se objevilo již ve třicátých letech minulého století. Mezi první státy, které měly televizní vysílání, patří USA, Velká Británie a tehdejší Sovětský socialistický svaz republik. Každý z těchto států však používal jiný model vysílání. Rusko televizi dotovalo, ale zároveň i velice významně ovlivňovalo.  Velká Británie chtěla, aby si lidé televizi platili sami (díky tomu se však dlouho nemohla dostat mezi lidi) a Amerika provoz televize hradila z toho, co utržili na reklamách. V České republice se televize poprvé objevila v roce 1948, přičemž od roku 1953 začala vysílat pravidelně.

 

Televize převrátila svět vzhůru nohama

Od té doby je všechno jinak. Televize informuje, učí, propaguje, doporučuje, varuje, manipuluje i ničí. Nejvíce koho však televize ovlivňuje, jsou naše děti. Průzkumy prokázaly, že každé průměrné dítě u televize stráví 3 – 4 hodiny denně. Když k tomu pak ještě připočtete sledování videa a hraní na počítači, tak se tato doba před obrazovkou prodlouží dokonce až na šest hodin denně. Není to ale nebezpečné? Ano, je.

 

Televize učí děti násilí

Obzvlášť, když vezmete do úvahy, že se násilí objevuje ve dvou třetinách televizních programů. Nejvíce násilné jsou přitom paradoxně pořady pro děti. V těchto relacích je navíc násilí zobrazováno jako atraktivní a není nikterak potrestáno.

Studie prokázaly, že děti jsou nejvíce agresivní právě po sledování takovýchto násilných pořadů. Děti nechápou, že násilí ve skutečnosti ubližuje a zabíjí. Část dětí pak také trpí nočními děsy, úzkostí a má problémy se soustředěním a učením. Kromě násilí však televize stojí i za nadbytečnými kilogramy, pokřivenou představou o dokonalé postavě, životním stylu (alkohol, cigarety a časté střídání partnerů). Reklamy útočí hlavně na dítě, které se snaží zmanipulovat, stejně jako rodiče.

Televizní vysílání může být dozajista skvělou relaxací i zdrojem informací, děti bychom však měli před negativním vlivem televize chránit. Je jen na nás, jak dlouho a na co necháme své děti dívat. Dnes již existují prostředky, jak dítěti zamezit přístup na určitý televizní kanál. Mimo toho však se svým dítětem komunikujte a vysvětlujte jim, co právě ve skutečnosti viděli a jaká je skutečná realita.

 

Foto: Pixmac.cz