Dětská trampolína: Nákupu by měl předcházet výběr

Lis 1, 2012 | Bydlení, Rodina

Je to pár let, kdy se na hřištích či v dětských koutcích letních restaurací začaly objevovat malé dětské trampolíny. Děti si je hned oblíbily a rodiče okamžitě pochopili jejich výhodu – na jednom bezpečném místě a pod stálým dozorem mohou jejich potomci vybít přebytečnou energii tím nejlepším způsobem – pohybem. Proto už není ničím neobvyklým, když dětská trampolína tvoří letní výbavu zahrady rodinného domku.

 

Jak vybírat trampolínu

Před pořízením dětské trampolíny do domácnosti je vhodné podívat se (a nechat děti vyzkoušet) různé typy tohoto hracího či sportovního nářadí. Rodiče tak nejlépe zjistí, co bude vyhovovat z hlediska velikosti (pro kolik dětí), zabrané plochy, ale i z pohledu bezpečnostního. I když domácnost s malými dětmi většinou nemá peněz nazbyt, neměla by být cena jediným rozhodovacím kritériem. Na druhou stranu, třeba trampolína Spartan stojí jen pár set korun a jedná se o kvalitní produkt.

Trampolíny lze obecně rozdělit na nafukovací a pružinové. Nafukovací trampolíny obvykle uspokojí jen velmi malé děti. Pružinové trampolíny je možno pořídit levněji bez ochranných sítí, a nebo s ochrannou sítí. Jestliže se předpokládá, že se děti budou na trampolíně bavit i bez přítomnosti, respektive bez „záchrany" dospělých, rozhodně jsou vhodnější trampolíny s ochrannou sítí. Někteří výrobci nabízejí k dětské trampolíně s ochrannou sítí další doplňky, například schůdky nebo spodní síť pod trampolínu. Tyto doplňky mají své opodstatnění: spodní síť například zamezí tomu, aby se pod trampolínu „v provozu“ dostalo jiné dítě nebo domácí zvíře.

Dětští lékaři upozorňují na narůstající počet úrazů z dětských trampolín. To je zapříčiněno jednak zvyšujícím se množstvím pořizovaného domácího náčiní, jednak špatným vedením dětí při cvičení na trampolíně. Malé děti většinou na trampolíně jen nekoordinovaně skáčou, větší už na trampolíně cvičí. K tomu je třeba, aby se jim dostalo správných instrukcí Namátkou: dopad na plné chodidlo, zdvižené ruce a nohy při dopadu na záda a podobně. Ale to už je téma na jiný článek.

 

Foto: Freerangestock.com