Jak na nadýmání

Lis 15, 2012 | Rodina, Životní styl

Většinu miminek trápí v prvních týdnech a měsících života nadýmání. Tvorečkům, kteří se ještě nedokáží tolik hýbat, způsobuje nahromaděný vzduch ve střevech mnohdy mučivé bolesti. Jak se do střev dostal? Zcela přirozeně: při krmení otevřenou pusinkou, při pláči, při dýchání pusinkou. Jak se ale této bolestivé záležitosti, která i nám rodičům rve srdce, zbavit?

Nadýmání trápí víc chlapečky, někdy se mu ale nevyhnou ani holčičky. V lékárně jsou sice k dostání nejrůznější kapičky nebo tzv. rektální rourka, lépe je ale zkusit nejdřív alternativní metody léčby. Ty jsou totiž bez vedlejších účinků a k dítěti šetrnější. Nechávejte dítě často odkopané, aby mohlo hýbat nožičkami. Při přebalování děťátko hned nebalte do plen. Na přebalovací podložce nechte pod dozorem nahé dítě, aby si důkladně „zacvičilo“. Pomozte mu přitom. Zvedněte nožičky dítěte nahoru a jemně je přikládejte k bříšku, nebo simulujte jízdu na kole. Můžete přidat jemnou masáž bříška. Přitom využijete dětský olejíček. Přejíždějte naolejované bříško miminka v kruzích ve směru hodinových ručiček. Ucítíte, jak mnohdy ztvrdlé bříško při uvolňování nahromaděného vzduchu měkne a dítěti se dostává úlevy. Je vhodné také bříško miminka opatrně nahřívat. K tomu si můžete zakoupit v lékárně speciální polštářky, např. plněné třešňovými peckami, které se nahřejí a přiloží na bříško. Dbejte ale na to, abyste maličké nespálili! Používejte tato nahřívadla přes oblečení, případně mezi dítě a polštářek vložte plenu, osušku atd. U nás se stalo rituálem cvičení a masáž při koupání. Používala jsem koupací lehátko, které mi dovolilo, abych měla volné ruce a mohla tak synovi při teplé koupeli masírovat bříško a přikládat mu na ně nahřátou žínku.

Při problémech s nadýmáním pomáhají i fenyklové čaje. Jsou určeny už pro děti od narození a výrazně usnadňují boj s dětskými prdíky. Pokud kojíte, nejezte ani vy jídla způsobující nadýmání (čerstvý chléb, košťálovou zeleninu, luštěniny, cibuli) a nepijte ani sycené nápoje. Dále lze dítěti podávat probiotika, která zároveň posilují střevní mikroflóru.

Když nic z těchto způsobů nezabere, poté se poraďte s pediatrem o vhodných kapičkách nebo použití rektální rourky. Ta se zavádí do zadečku dítěte a je třeba ji před použitím důkladně potřít olejíčkem, aby nedošlo k poškození střev dítěte nebo konečníku. Neměla by se ale používat často, protože je návyková a mohlo by dojít k situaci, že svěrače zadečku nebudou plně funkční. Dítě si na rourku jednoduše zvykne a přestane svěrače ovládat.

Nadýmání je problém, který trápí malá miminka. A proto věřte, že časem problémy odezní a trápení spojené s bolením bříška ustoupí.

 

Foto: Pixmac.cz