Jak zabránit padání vlasů

Lis 1, 2012 | Krása

Padání vlasů je deprimující stav. Vdyť se stále říká, že vlasy jsou korunou ženské krásy. Pokud si vypadávání vlasů včas všimneme a budeme problémem správně zabývat, nemusí jít o nenahraditelnou ztrátu. Traduje se, že je za normální stav považováno, vypadne-li denně do sta vlasů. Odborníci však upozorňují, že nikdy nic neplatí univerzálně. I počet vypadaných vlasů je individuální.

Nadměrné vypadávání vlasů zaznamenáme bez přepočítávání: vlasy zůstávají v hřebení, ale i mezi prsty, nacházíme je na zemi, na oblečení, v posteli – všude.

 

Co s tím?

Především nebudeme spoléhat na všelijaké zázračné vodičky a přípravky proti padání vlasů, které nabízejí různé inzeráty. Raději zajdeme k lékaři – dermatologovi, jenž zjistí, jestli jde o dočasné vypadávání vlasů nebo o definitivní záležitost, končící plešatostí. Ta postihuje nejenom muže.

 

 Možné příčiny padání vlasů

  • Emoce. Ztráta zaměstnání, nehoda, smutek, starosti mohou někdy způsobit dočasné padání vlasů. Při stresu nám nejen stoupá adrenalin, ale dochází i k zvýšenému vylučování kortizolu, hormonu, jenž má vliv na kůži a vlasy. Toto zvýšení vyvolává zúžení cévek zásobujících vlasový míšek, a to vede k „dušení“ vlasů (asfyxie).
  • Redukční diety. V případě, že jsou příliš přísné, tělo nemá dostatečný přísun vitaminů (především B), minerálních solí a železa. A to jsou prvky pro vlasy nezbytné. Z rozboru krve či analýzy vlasů se dá zjistit, co se našemu organismu nedostává.
  • Léky. Některé mohou způsobit problémy s vlasy, ovšem bývá to pouze po dobu léčby.
  • Hormony. Ženám začínají často padat vlasy v přechodu, kdy vaječníky přestávají produkovat ženské hormony (estrogeny) a pole ovládne testosteron, který ovlivní životnost našich vlasů.
  • Nemoci. Výrazné padání vlasů je důsledkem například poruchy štítné žlázy nebo místních onemocnění kůže na hlavě.

 

Šampony stav nezlepší

Nemůžeme očekávat zázraky od komerčních šamponů a kondicionérů. Ani různé přísady v nich obsažené nemají z hlediska léčby velký význam. Zůstávají na hlavě krátkou dobu, během níž nemůže dojít k dostatečnému vstřebání do pokožky až k vlasovému folikulu. Regeneračního efektu dosáhneme aplikací vlasových zábalů, které se nechávají působit na vlasovou část pokožky delší dobu, takže dochází ke vstřebávání účinných složek.

 

Příroda pomáhá

Zábaly z olivového oleje. Vlasy opláchneme z prachu, vysušíme ručníkem a vetřeme do nich lžíci olivového oleje. Po 20 minutách umyjeme šetrným šamponem a dobře opláchneme.

Vylisovaná šťáva z cibule. Na 1 díl šťávy z cibule přidáme 5 dílů vody a masírujeme pět minut pokožku hlavy. Pak dobře opláchneme.

Kopřivový odvar: polévkovou lžíci sušené kopřivy spaříme šálkem vody, pět minut louhujeme a pijeme ráno a večer. Týmž čajem oplachujeme vlasy po umytí.

Březová kúra. Do 100 g březové vody přidáme 20 kapek propolisové tinktury. Jednou denně vtíráme přípravek do pokožky na hlavě. Vlasy myjeme v průběhu léčby jen jednou týdně.

 

Foto: Pixmac.cz