Malí kuchtíci

Lis 5, 2012 | Jídlo, Rodina, Životní styl

Když jsou malí, rádi si hrají s kuchyňským nádobím. Bubnují na hrnce, bouchají poklicemi k nelibosti rodičů a širokého okolí, obíjejí vařečkou všechny a všechno, co mají kolem sebe. Když jsou trošku větší, hrají si na maminku a tatínka, na kuchaře. Jejich dětská představivost jim umožňuje vařit z písku, kamínků i trávy. Ale přitom poctivě napodobují maminku a někdy i tátu, kteří doma vaří.

 

 

Řeč je o dětech a jejich kuchtění. Kdy je vlastně „přizvat“ do kuchyně, aby nám pomáhali?

Děti, pokud se obrníme dostatkem trpělivosti, nám mohou pomáhat od nejútlejšího věku. Samozřejmě, ne s krájením a s vařením na ohni. Proč ale nenechat naše zlatíčko, aby utřelo utěrkou plastovou misku? Snáze si tak uvědomí, že nic není bez práce. Loupání hrášku, přemisťování potravin z tašky do spížky, nebo jen podání brambor, když je chystáte k obědu, vše je pro naše malé pomocníčky velkou a důležitou prací nám dospělým.

S přibývajícím věkem můžeme s dětmi např. vykrajovat vánoční cukroví. Je pravdou, že těžko to budeme dělat tak úsporně, jak to děláme sami. Děti tím ale zabavíme a dopřejeme jim radost z dobře vykonané práce. Při vaření pudinku si mohou samy na dno mističek rozprostřít piškoty a ovoce, které potom, aby se nespálily, zalijeme my dospělí horkým pudinkem. Děti zvládnou také míchání těsta, plnění formiček nebo obalování řízků. Samozřejmě, kuchyň bude vypadat jako po nájezdu nepřátel, ale dětský úsměv vám to vynahradí.

A jeden jednoduchý recept na závěr:

Roládky Pepka námořníka

Potřebujeme:

  • 2 hrsti čerstvého špenátu
  • 125 g smetanového sýru
  • špetku tymiánu
  • 2 hrsti čerstvé bazalky
  • 2 hrsti čerstvé petrželky
  • sůl a pepř
  • 4 hotové palačinky
  • 250 g šunky od kosti
  • dle chuti lze přidat i česnek a řeřichu

Špenát povařte minutu v osolené vodě, pak ho zchlaďte, sceďte a osušte. Sýr smíchejte s nasekanými bylinkami, solí a pepřem. Pokud chcete, přidejte i jeden utřený stroužek česneku. Palačinky namažte sýrem, na něj položte špenát a navrch šunku. Srolujte, zabalte do fólie nebo alobalu a dejte na dvě hodiny do ledničky. Pak palačinky nakrájejte na kolečka, propíchejte párátky a podávejte.

Právě s mícháním surovin a následným mazáním palačinek vám děti rády pomůžou. Párátka navíc můžete před propícháním závitků ozdobit cherry rajčátky, což také děti zaujme. Jedná se o krásné zpestření svátečního stolu, pohoštění pro hosty a ozdobu obložených mís. Bude chutnat i dětem, které špenát nejedí.

 

Foto: Pixmac.cz