Máme rádi domácí paštiku, protože víme, co jíme

Lis 13, 2012 | Jídlo, Životní styl

Jste u vás doma „paštikoví“, ale  přitom se děsíte představy obsažených kuřecích pařátků, hřebínků a nevalného masa? Tak paštiky připravujte sama. Jsou chutné, středně trvanlivé, levné, a hlavně – sama nejlépe víte, co jste do nich dala!

 

Paštika je pokrm z jemně mletého masa, který prochází tepelnou úpravou. Tím se liší od masové pomazánky. Směs se na závěr buď zapéká ve vodní lázni (aby nevyschla, k čemuž by došlo při běžném pečení) nebo ji ve sklenicích s těsnícím víkem sterilizujeme varem, pak vydrží v chladničce i několik týdnů.

 

Obecné zásady přípravy

Na výrobu paštiky používáme obvykle maso drůbeží, vepřové, zvěřinu nebo játra. Můžeme přidat uzené maso, slaninu nebo uzený špek. Záleží na tom, pro koho paštiku připravujeme (dětem nebude zvěřina chutnat, špek je tučný a játra dětem třeba také nechceme dávat). Maso se používá vařené (třeba i z vývaru na polévku), může být i méně hodnotné (například kuřecí křídla nebo maso ze skeletu). Pak je rozmixujeme, a to s kořením. Paštiky se tradičně ochucují solí, pepřem, novým kořením a hřebíčkem. Jako pojivo přidáváme smetanu nebo vejce. Dochucenou směs závěrečně upravujeme. Tradiční způsob je vyložit zapékací misku tenounkými plátky slaniny, nalít směs, svrchu poklást slaninou, přiklopit poklicí a péci ve vodní lázni (ve větší nádobě s vodou). Voda se nesmí odpařit. Když je paštika uprostřed tuhá, vyndáme ji a necháme zcela vychladnout, aby se šťáva vstřebala. Slaninu je možno z dietních důvodu vynechat, postup je třeba dodržet. Jinak upečeme nákyp. Nebo paštiku sterilizujeme ve sklenicích, a to minimálně 30 minut při 100 stupních C (když používáme vařené maso).

 

Velejemná drůbeží paštika

2 kg čerstvých kuřecích skeletů, kelímek šlehačky, 100g uzeného špeku, 1 cibule, 1 vejce, 3 hřebíčky, 5 nového koření, mletý pepř, sůl.

Špek dáme zmrazit. Kuřecí skelety uvaříme, maso a kůže obereme z kostí, vývar uchováme na polévku. Zmrazený špek nastrouháme najemno (někomu se kousnutí do špeku oškliví).  Na části špekové drti osmažíme do zlatova cibuli. Maso, kůže, špek, cibuli, šlehačku a koření dokonale rozmixujeme. Ochutnáme, dochutíme, zapečeme (uvaříme), necháme ztuhnout. Podáváme s pečivem a sklízíme jen chválu.

 

Paštika dětská nebo dietní

Pro dítě či nemocného nám postačí obrat maso a jemné kůže z jedné uvařené kuřecí kostry. Kůžemi nezhrdejme, obsahují potřebný kolagen. Maso rozmixujeme s jednou uvařenou mrkví a petrželí (z vývaru), přidáme vajíčko, trochu smetany nebo vývaru, ochutíme mírně solí, v sezoně zelenou petrželkou. Zavaříme.  Paštiku mažeme na pečivo nebo jí promazáváme školní či „cestovní“ sendviče. Protože je málo tučná, můžeme pod ní dát trochu dobrého másla.

 

Jednoduchá játrová paštika

Deset deka anglické slaniny a jednu cibuli nakrájíme a necháme zesklovatět na pánvi. Přidáme půl kila drůbežích jater, opečeme je, podlijeme deci vody, přidáme 3 hřebíčky, 3 nová koření, 1 bobkový list, přiklopíme a necháme podusit do měkka. Pak vše rozmixujeme, přidáme 1 vejce, kelímek smetany a sůl. Upečeme v páře (zavaříme).

 

Foto: Pixmac.cz