Nápoje, které vás v zimě zahřejí

Lis 21, 2012 | Jídlo, Životní styl

Sníh nás letos překvapil již v říjnu, a byť se to momentálně nezdá, podle předpovědí má být letošní zima dlouhá a tuhá. Jak se zahřát? Zkusit to můžeme nejen šálou a čepicí, ale také objetím, milováním, jídlem anebo také určitými nápoji. Existuje mnoho receptů na horké nápoje, my vám dnes přinášíme alespoň několik z nich.

Mezi klasické zimní nápoje, které dokáží zahřát i rozproudit krev, patří grog, čaj, svařák, punč, horká čokoláda, pečený čaj anebo třeba medovina.

 

Grog

Grog je prastarým zahřívacím nápojem námořníků. S jeho pitím bude díky alkoholové situaci v Česku spojen letos i jistý adrenalin, protože jeho základní ingrediencí je Tuzemák. Pokud jste si mysleli, že se grog připravuje přilitím rumu do čaje, jste vedle jak ta jedle. Základ grogu totiž tvoří svařená voda s rumem. Díl vody však můžete nahradit i nějakou šťávou (třeba z limetky) a dochutit cukrem, skořicí, citrónem anebo muškátovým oříškem.

 

Svařák

Svařák patří mezi českou klasiku. Svařené víno přitom nemusí být připraveno pouze z červeného vína, ale také i z bílého. Svařák se vaří již od středověku, kdy představoval možnost, jak zabránit vínu zkysnout. Nicméně do doby pasterizace tato úprava vína nebyla příliš oblíbená (víno nemělo dobrou chuť). Na přípravu svařeného vína potřebujete 1litr vína, 200 ml vody, 6 lžic cukru, jeden špalek skořice, 1 lžička hřebíčků, 1 badyán, 1 citrón anebo kůra z něj. Cukr rozpusťte v kastrůlku se dvěma lžícemi vody, zprudka zahřejte a vytvořte karamel, do kterého pak dodejte koření i s citrónem a nechte pět minut pozvolna vařit. V druhém hrnci zahřejte víno, až začne vonět a bublinky půjdou ode dna, tak k němu přidejte karamel s kořením a dejte z ohně.

 

Horká čokoláda

Horká čokoláda je nápojem Bohů. Už i dávní indiáni věřili, že je čokoláda afrodiziakum. Původně se čokoláda nejedla, ale pila, avšak tehdy šlo o nápoj studený a hodně kořeněný. Teplým chutným nápojem se stal, až přišel do Evropy. Horká čokoláda je dnes dostupná i u nás v každé lepší kavárně či restauraci. Horkou čokoládu si však můžete vyrobit i sami doma. Potřebovat k tomu budete 70 gramů kvalitní čokolády, 2 dl mléka a šlehačky na ozdobení a cukr podle chuti (může být i vanilkový). Čokoládu rozpusťte a spolu s mlékem vyšlehejte do hladkého krému. Do čokolády můžete přidané i nasekané pistácie.

 

Medovina

Medovina je dalším tradičním nápojem, který nás zahřívá již po mnoho století. Je zajímavé, že dnes medovina již nepatří k těm nejfrekventovanějším nápojům jako dříve. Medovina se pije jak studená, tak i horká. Medovin je hned několik, některé jsou kořeněné (muškátový ořech, zázvor atd.), jiné ochucené třeba vanilkou anebo ovocnou šťávou.

 

Foto: Pixmac.cz