Udělejte dětem pěkného Ježíška

Lis 13, 2012 | Rodina

I když se to nezdá, Vánoce jsou pomalu za dveřmi. Co by dup začnou nepříjemné tlačenice v obchodech, takže není od věci začít už teď přemýšlet, co koupit svým blízkým pod stromeček. Nejnáročnějšími příjemci dárků jsou děti. I ty nejmenší už jsou vnímavé k reklamě a tomu, jaké hračky vlastní jejich vrstevníci. Co koupit a hlavně kde?

Dárky pro nejmenší

Děti do věku jednoho roku si vystačí s nejrůznějšími chrastítky a hračkami, které barevně blikají. Ocení ale i jakoukoliv drobnost, kterou máte doma. Třeba s takovou vařečkou a plastovou mísou se zabaví na dlouho. Proto by se dalo říct, že patří mezi nejméně náročné. Při výběru hraček pro miminka vybírejte takové hračky, které nejsou složité na ovládání, vyluzují nějaké zvuky a nehrozí u nich, že by děti mohly spolknout jakoukoliv část hračky.

Hračky pro batolata

Jestli máte v rodině dítě ve věku jeden až dva roky, pravděpodobně jste si všimli, že se rychle nadchnou pro cokoliv nového. Právě pro tyto děti mají rodiče často tendenci kupovat hromadu hraček, s nimiž si potomek velmi rychle přestane hrát. Kupte svému roběti pod stromeček jednu, dvě hračky, které ho budou bavit. Holčičky v tomto věku ocení třeba dětskou kuchyňku nebo panenku. V tomto věku se u děvčátek projevuje chuť starat se o druhé, takže panenkou v podobě miminka s plnou přebalovací a oblékací výbavou rozhodně nic nezkazíte. Chlapečci jsou zase od malička velcí objevovatelé a průzkumníci. Bude je tedy bavit jakékoliv větší auto, do kterého budou moci nakládat panáčky nebo kostky. Radost jim uděláte i některým hudebním nástrojem, ale dobře zvažte, jestli pravidelnější skládání hudby vydrží vaše nervy.

Se školkou přichází velký zlom

Pokud už váš potomek navštěvuje školku, pravděpodobně jste denně bombardováni přáními, co by vaše dítko chtělo dostat k narozeninám, svátku nebo jen tak. Inspirace má kolem sebe všude – školky často disponují skvěle vybavenou hernou a děti si navíc často nosí do školky vlastní hračky, kterými se pak chlubí. Dítěti ve věku od tří let udělá radost první domácí mazlíček. Samozřejmě nemyslíme živého tvora, na toho je přeci jen trochu brzo, ale skvělým tréninkem je pejsek Lucky. Interaktivní hračka, která může být tréninkem pro první živé zvířátko, poslouchá svého páníčka na slovo. Holčičky začínají objevovat kouzlo módy, možná už i ta vaše ostříhala všem panenkám vlasy a pořídila nový atraktivnější obleček. Pokud ano, bude se té vaší líbit panenka Moxie prodávaná v nejrůznějších velikostních variantách a s různými doplňky. Kluky určitě zaujme mluvící auto Chuck, které je skvělé na převážení všech možných nákladů a zároveň dětskou činnost vtipně okomentuje.

Stavebnice pro malé i velké

Dnes už legendární Lego si oblíbily celé generace a ti nejmenší patří mezi její příznivce také. Existuje bezpočet variant, aktuálně nejvíc vedou varianty Lego Star Wars a Lego City. Dobře si ale u dětí vedou i české stavebnice. Třeba polytechnická stavebnice SEVA, která je výjimečná obrovskou variabilitou, takže dětské mozkové závity skvěle podněcuje.

Ve finále je vlastně jedno, co svým dětem pod stromeček koupíte. Nejdůležitější je ta správná vánoční atmosféra, kterou dokážou vytvořit jen milující rodiče. Rozbalování dárků po štědrovečerní večeři je už pak jen sladkou tečkou a dětské oči dokáže rozzářit i jeden jediný správně zvolený dárek.