Vykládání karet, pravda anebo dobrý trik?

Lis 27, 2012 | Zajímavosti

Kdybyste se nějaké skupiny lidí zeptali, jestli věří výkladu karet anebo ne, nejspíše by asi vznikla velmi zajímavá a živá diskuse. Rázem by tu byly dva tábory, jeden těch věřících a druhý plný skeptiků. Tak jak je to tedy? Jak to, že někdo tvrdí, že výklad budoucnosti s pomocí karet mu vychází a druhý ne?

V prvé řadě je nutno říct, že vykládání karet patří k těm nejstarším věšteckým technikám na světě. Historie tohoto způsobu věštění v Evropě sahá až do 14. století. Původně se věštilo z klasických mariášových karet, později se výklad přenesl na kanastové, protože nabízel širší pohled na věc, v 15. století se pak v Evropě objevil tarot a v 18. století i Lenomardy (které byly zajímavě ilustračně vyvedené). Jak to ale bylo s tím věštěním?

 

Věštění z karet

Vždy, když lidem teklo do bot, utíkali se do kostela modlit a prosit o nápravu, ptali se vykladačů karet, zda se situace změní a v minulém století začali utíkat i k psychologům, kteří jim měli pomoci najít cestu z pekla. Všichni tři mají jedno společné, dávají naději a chuť bojovat. Označit vykládání karet za věštění je trochu přehnané, z karet se totiž vlastně nevěští, ale čte. Kartář nehádá, neodhaduje, netipuje, pouze čte vše, co je v kartách napsáno (tedy přesněji nakresleno).

S kartáři se v poslední době roztrhnul pytel, avšak spolu s nimi se objevila i spousta podvodníků. Díky těmto ziskuchtivcům dostává vykládání karet pěkně na frak.

 

Jak poznat dobrého kartáře?

Pokud narazíte na dobrého kartáře, můžete být i velice překvapeni. Pozor však, pokud se kartář ohání, že mu vše 100% vychází, kecá. Seriózní kartář moc dobře ví, že karty můžeme svým chováním ovlivnit a ne vždy se vše může zdát takové, jaké na konci je. Existují i tací lidé, kterři kartáři nesednou a on jim nevyloží ani za nic. Jak tedy dobrého kartáře poznat? Najít toho pravého vám může pomoci doporučení vašeho přítele. Jestli hledáte kartáře, podívejte na jeho reference. Skrývá se za nějaké umělecké jméno a adekvátního kontaktu se nedočkáte? To rozhodně není dobrý kartář. Kartář, jenž už má už něco za sebou (není mu 20 let), vám rozhodně neřekne, že se vám stane nějaké neštěstí (o smrti se nemluví). Dobrý kartář je i psychologem. Má vás navést k nějakému řešení anebo vám ukáže cestu. To, zda se na ni vydáte, je pouze na vás. Dobrý kartář se netají, kolik toho již nastudoval, kolik let vykládá, zda má nějaký sklon k předvídání a ezoterice již od dětství, případně jestli má za sebou i nějaký ten kurz.

Výklad karet vám vskutku může pomoci odhalit to, co vy nevidíte (máte bloky, nemáte určité vlastnosti, nejste tak vytrénovaní). Vykládání karet je kupříkladu docela účinnou pomůckou v rámci behaviorální terapie, ale také může být trikem pro nepoctivce. A takoví vám mohou uškodit. Není potřeba vykládání karet zavrhovat anebo se na to dívat s opovržením, jen proto, že je to mimo mé chápání. Důležité je být stále zodpovědným za své rozhodování a oslovit pouze dobrého kartáře, protože ten je pak něco jako náš důvěrník.

 

Foto: Pixmac.cz