Děti a mobilní telefony

Pro 5, 2012 | Rodina, Životní styl

Blíží se Vánoce a mnohé děti dostanou svůj první mobilní telefon, nebo jim Ježíšek nadělí místo stávajícího nový model. Je vůbec dobré, aby měly děti svůj vlastní mobilní telefon? A od jakého věku by měly mít svůj přístroj?

 

V dnešní době je vlastnictví mobilního telefonu věcí prestiže mezi vrstevníky. V době, kdy mnozí předškoláci mají své vlastní notebooky, tablety a další, je mobilní telefon už téměř nezbytností. Pořizovat bychom ho měli dětem zhruba od začátku školní docházky. A to také proto, že díky mobilnímu telefonu můžeme mít nad dětmi částečnou kontrolu.

Dětem na prvním stupni stačí telefon v nižších cenových hladinách. Některé z přístrojů mají i funkci sledování, která zajišťuje dětem pocit bezpečí. U menších dětí zablokujte na telefonu používání prémiových sms i internetu. Takto malé děti nejsou ještě schopny dohlížet nad finančními náklady. Je vhodné také zvolit limity volání.

U větších dětí volte telefonní přístroj dle zájmů svého potomka. Hudebnímu maniakovi volte telefon s kvalitním přehrávačem hudby, malému fotografovi investujte do přístroje s lepším fotoaparátem. Sportovci s divokou krví kupte mobil odolnější, který vydrží i nějaký ten pád.

Řada obchodníků dnes nabízí také službu nadstandartního servisu. Za mírný příplatek tak máte jistotu, že se vám vrátí zpět finanční prostředky nebo jejich část i v případě, že váš potomek telefon upustí do vody, poškodí monitor, nebo dokonce ztratí. Do této služby je dobré u dětí investovat.

Poučte také potomky, aby své telefonní číslo nerozdávaly bez rozmyšlení. Na dítě by měli mít kontakt rodinní příslušníci, potomek pak může své telefonní číslo předat také vrstevníkům a učitelům, kteří ho učí. Rozhodně by ho nemělo veřejně zadávat na internetu, facebooku a dalších sociálních sítích. Ty totiž vyhledávají také lidé orientující se na dětskou pornografii, násilníci a další neznámí dospělí s nekalými úmysly. Naučte své dítě, aby vás v případě zdržení informovalo alespoň prozvoněním, na které máte možnost zavolat zpět. Mobilní telefon se tak může stát prostředníkem mezi vámi a dítětem, jehož prostřednictvím můžete dítě motivovat i k pomoci v domácnosti. Nemusí být totiž samozřejmostí, že dítěti budete pravidelně dobíjet kredit jeho telefonu. Ten si mohou zasloužit i pomocí doma nebo si na něj šetřit z kapesného, pokud ho už dostávají.

 

Foto: Freerangestock.com