Jak zvládnout konec roku

Pro 27, 2012 | Rodina, Životní styl

O Vánocích se rádo říká, že to jsou svátky klidu, míru a pohody. Vánoce jsou také všeobecně mezi lidmi těmi nejoblíbenějšími svátky. I dospělí ve svých těžkých chvílích čerpají sílu ze vzpomínek na idylické Vánoce, které prožili ve svém dětství. Je proto důležité, aby i naše děti prožívaly kouzelné Vánoce. Jenomže ono se to snadno řekne, ale hůře udělá…

Ve skutečnosti jsou Vánoce jedním z nejvíce stresujících životních okamžiků. Není vždy snadné sejít se v kruhu rodiny a užít si svátky, když třeba tchýni zrovna nemusíte (slušně řečeno) a kdy se po několika dnech obžerství, začnete těšit na svůj „poklidný“ stereotypní život. Pro mnoho lidí jsou Vánoce kudlou v srdci, protože v této době o někoho přišli anebo je prožívají sami. Zde je proto velice ošemetné přát dotyčnému šťastné a veselé, když tyto svátky pro něj jaksi ztratily význam a on na ně hledí už jen jako na poťouchlé šílenství.

 

Vánoce jsou však důležité

Vánoce jsou však důležité pro malé, tak i veliké. Dřívější náboženský podtext se možná kamsi vytratil, přesto (když vypustíme reklamu a tlak obchodníků) tyto svátky naše duše i srdce potřebuje. Ovšem to jaké Vánoce budeme mít, záleží jen a jen na nás (a naší hlavě). Za vším totiž vězí naše psychika. Největší chybou je příliš mnoho očekávat a snažit se o dokonalé Vánoce. Čím víc si toho vysníme a čím výše si laťku nastavíme, tím více je pak naše zklamání, bolest i zlost větší. Nic totiž není dokonalé a život se neodvíjí pouze podle našich představ, ale i podle představ jiných. Někdy také člověk míní a život prostě mění.  Pokuste se zapomenout na vánoční šílenství, dokonalý úklid, dokonalé dárky (kvůli nimž se musíte zadlužit a celý další rok žít ve stresu jestli je dokážete splatit) a celkové nákupní šílenství, které na vás křičí ze všech stran. Zastavte se na chvíli a zamyslete se, zda vskutku na tomhle všem visí pohodové Vánoce.

 

Jak přežít konec roku

Jestli chcete prožít doopravdy poklidné a třeba i veselé Vánoce a šťastný nový rok, musíte začít v prvé řadě u sebe. Vše dokonalé je jen v reklamě anebo ve filmu, kde k dosažení používají mnoho triků, realita je prostě jiná. Je jedno, jestli na svátky budete sami anebo s rodinou, jestli chcete prožít pěkné Vánoce, neočekávejte nic dopředu, nechte se překvapit, nesuďte lidi, pokuste se nic neřešit (i přes úporné nutkání), nenapravujte a hlavně nic nikomu nevyčítejte. Pokud nejde o život, střechu nad hlavou anebo celoživotní úspory, nechte řešení různých problémů na příhodnější dobu (na leden). Netrapte se s dárky. Kouzlo dárků netkví v ceně, ale v heslu: „Mám tě rád.“ A ve faktu, že prostřednictvím dárku dáváte dotyčnému kousek sebe.

A na závěr…I nedokonalé Vánoce mohou být ty nejkrásnější…

 

Foto: Freerangestock.com