Je doopravdy čistota půl zdraví?

Pro 13, 2012 | Rodina, Životní styl

O Češích se říká, že smrdí. Výzkumy hlásají, že dokonce neholdujeme příliš ani praní. Školy si stěžují, že naše děti nemají zažité základní hygienické návyky. Skutečně jsme taková čuňata? A je čistota vskutku tak důležitá?

 

Lidé si zuby čistí již od pravěku, už v té době si totiž uvědomovali, že by o ně jinak velmi brzy přišli. Již ve starověku si lidé velmi oblíbili koupele a lázně, které měly v té době velice důležitý společenský a politický rozměr. Ve středověku se začaly na šlechtických sídlech objevovat první koupelny. Tehdy byly koupele a koupelny symbolem bohatství. V novověku byla bohužel hygiena považována za nežádoucí. Lidé se v této době svazovali do těžkého oděvu, který měnili zřídka a myli se pouze jednou ročně. Zápach se vrchnost snažila přebýt těžkými parfémy. Kromě šíleného puchu a ošklivosti toto nemytí doprovázely i zdravotní problémy, které stály za celkem vysokým počtem zbytečných úmrtí. Pravidelnou záležitostí se hygiena stala až ve 20. století. Ke konci dvacátého století se pro změnu objevila extrémní hygiena, kdy někteří lidé díky rozvoji různých mycích a čisticích prostředků začali doma vytvářet téměř sterilní prostředí.

 

Jsou tedy Češi čuňata anebo ne?

Hygiena je důležitá, ale nic se však nemá přehánět! Je sice pravda, že v českých dopravních prostředcích to v létě zavání zajímavě, ale všeobecně na tom mnohem hůře jsou Rusové, Ukrajinci, Afričané a ještě další země. Podle průzkumu patříme k průměru. S užíváním pracích prostředků se to má taky ve skutečnosti tak, že statistiky si všímají pouze značkových prášků, které Češi nepreferují. Dalším faktem je i skutečnost, že jsme spořiví a nikdy se neřídíme návody. Pravdou však také je, že si stále ještě mnoho českých mužů myslí, že vlastnictví jednoho trička, tří párů ponožek a třech „spoďárů“ na tři pračky, je na popleskání po rameně. Je paradoxem, že zatímco většina českých domácností svádí boj s baktériemi v domě, naše děti do škol nastupují bez zakotvených základních hygienických návyků. Jak to?

 

Čistota je půl zdraví, ale…

Vše samozřejmě tkví ve výchově, ta je rok od roku více rozvolněná, a proto toho dnes děti často neumí mnohem víc, než jen umýt si ruce. Mytí rukou je přitom velmi důležitou prevencí nejen před onemocněním infekční žloutenkou.

Svůj nedostatek času se pak paradoxně snažíme dohnat přehnaným uklízením anebo také sprchováním několikrát denně. Jenže ani to není zrovna to nejlepší. Příliš častým sprchováním a užíváním mycích prostředků likvidujete přirozený ochranný film pokožky a objevují se na kůži vyrážky, ekzémy, plísně, ženy může trápit také kandidóza genitálií, prostě nic příjemného. Věděli jste, že přehnaná hygiena může dokonce u 20 % lidí vyvolat cukrovku, roztroušenou sklerózu, revmatickou artritidu, akné anebo astma? Tam, kde se to s hygienou přehání, trápí alergie a jiné onemocnění založené na imunitním podkladě. Čistota je vskutku půl zdraví, ale tak jako u mnoha jiných věcí, nic se však nemá přehánět. Ideální je zlatá střední cesta.

 

Foto: Pixmac.cz