Nastane 21. 12. 2012 konec světa?

Pro 20, 2012 | Zajímavosti, Životní styl

Mayům došla skála a svět má rázem další důvod, proč bláznit. Rusové prodávají speciální balíčky záchrany, v nichž samozřejmě nesmí chybět vodka, a Američané pro změnu nabízí ubytování v bunkrech. Strachu lidí využila i řada jiných, jen aby si finančně přilepšili, a proto tento strach ještě více přiživují. Skutečnost se má však zcela jinak.

Bojíte se konce světa? Tak to se vás musím v prvé řadě zeptat, co uděláte, když se dostanete na konec svého kalendáře? Nevím jak vy, ale já oslavím Silvestra, a pak sáhnu pro nový kalendář a nalistuji si datum 1. 1. Proč by tomu u Mayského kalendáře mělo být jinak? Svět přece zná několik způsobů počítání času. Gregoriánský kalendář a juliánský kalendář patří k těm nejznámějším, ale pak tu máme i budhistické počítání času, hinduistické měření času, islámské atd. Mayský jeden cyklus měl pouze, na rozdíl od těch ostatních, délku 5125 let.

 

Tajemství Mayského kalendáře

Ptáte se, proč zrovna 5125 let? 21. 12. 2012 v 12:11 hodin místního času totiž Zeměkoule dokončí svou 25 920 let dlouhou cestu okolo pomyslného středu Vesmíru (pomyslný proto, že skutečný střed nelze vypočítat, a proto i cyklus je pouze teorií). Podle Mayů se tento cyklus skládal z tzv. pěti epoch, přičemž konec každé epochy vždy skončilo nějakou přechodnou krizí anebo katastrofou. Podle Mayů šlo o nastolení nového řádu. Letos navíc nekončí jen tak nějaká epocha, ale právě ta poslední – pátá, což vyvolává mezi širokou veřejností mnoho dohadů a obav.

 

Nová éra

Možná něco končí, ale také něco nového začíná. 21. 12.2012 se na nebi vytvoří kosmický kříž (známý také jako posvátný strom), kdy v jeho středu bude Slunce ve slunovratu, které zároveň dokončí velký cyklus zvěrokruhu a zároveň se v určité pozici octne i sedm rotujících planet, včetně Mléčné dráhy. V tento okamžik se do zajímavého postavení dostanou i planety Jupiter (v Blížencích), Saturn (ve Štíru) a Pluto (v Kozorohu), které vytvoří tzv. Boží prst. Jde o výjimečné postavení, které nás rozhodně ovlivní, avšak svět neskončí, změny pocítí hlavně naše duše. Katastrof už bylo dost, nakonec lidem naopak bude líp.

 

Foto: Pixmac.cz