Snažíte se zhubnout? S odborníkem to půjde líp!

Pro 18, 2012 | Životní styl

Blížící se Vánoce jsou pro většinu lidí příležitostí, jak si bez pocitu viny dopřát všechny dobroty, které štědrovečerní a vánoční tabule nabízí. Jenže snědené kalorie se pěkně uloží a po svátcích se často nestačíme divit, kolik kil nám přibylo. Je jedno, jestli potřebujete shodit pár rychle přibraných kil nebo bojujete s nadváhou dlouhodoběji. Naše tipy, jak zhubnout, vám určitě pomůžou.

 

Hlavně nehladovět

Při jakékoliv redukci váhy je důležité nehladovět. Řada žen si myslí, že když výrazně omezí příjem potravy, kila půjdou dolů. To je sice pravda, ale výsledek bude krátkodobý a nezdravý. Spolehlivě si totiž zablokujete metabolismus a tělo se malému množství jídla přizpůsobí. V praxi to bude vypadat tak, že i když si dáte denně jen dva celozrnné rohlíky se sýrem, tělo si z nich bude snažit maximum uložit na později. Ve finále se vám všechna zhubnutá kila vrátí a jako bonus pár navíc. Dietologie a obezitologie jsou velmi složité vědy a každý erudovaný odborník vám řekne, že hubnutí není o výrazném omezení jídla, ale o správné skladbě jídelníčku.

 

Jak na jídelníček

Lidský organismus potřebuje pro správné fungování pestrou stravu. Dostatek minerálů, vitamínů i vlákniny zaručí, že si tělo nebude nadbytečně ukládat kalorie v podobě tuku a zároveň budou probíhat v pořádku všechny fyziologické procesy. Každý z nás má své zažité stravovací rituály, a tak může být těžké poskládat si vhodný jídelníček svépomocí. Určitě je lepší aspoň v začátku využít služeb, které poskytuje nutriční poradce. Vystudovaný odborník vás pečlivě vyšetří, vyptá se na všechna zdravotní omezení a choroby a až poté vám připraví jídelníček na míru tak, aby vaše tělo nestrádalo a zároveň nemělo potřebu ukládat tuk. Hubnutí pod dohledem má několik výhod – hubnete zdravě, nehladovíte a hlavně se vyhnete jojo efektu.

 

Nezapomeňte na pohyb

Řada lidí si myslí, že když začnou zdravě a správně jíst, udělali pro svou postavu maximum. Přitom každé tělo vypadá mnohem lépe, když má zpevněné svaly a endorfiny vyplavené při cvičení vám dodají energii do dalšího hubnutí. Nemusíte pro sebě dělat moc – stačí si pravidelně vyrazit na delší procházku nebo zapomenout na výtahy a chodit jen po schodech. Jakýkoliv pohyb se počítá a navíc urychlí vaše hubnoucí snahy.