U štědrovečerního stolu by to mělo celé rodině slušet

Pro 22, 2012 | Krása, Životní styl

Vyšla hvězda večernice. Náš byt je vygruntovaný, nazdobený, cukroví na mísách by mohlo soutěžit o gastronomické ceny, řízky jsou křehké a salát jedna báseň. Tak ještě přebalit Mařenku a stáhnout jí dlouhé tričko přes „pemprsky“, zpod stolu vylovit ukoptěného Jeníčka, z gauče zvednout manžela v teplákách a fotbalovém dresu a strhnout ze sebe umaštěnou zástěrku. Stop! K nejsvátečnější večeři v roce přece nezasedneme jako tlupa otrhánků!

 

 

Pozor, vyletí ptáček

Volba vhodného oblečení k rodinné štědrovečerní tabuli by měla být stejně pečlivá jako výběr sváteční bytové dekorace. Vlastně pečlivější, protože až si po čase budeme prohlížet fotky ze svátečního večera, nikdo si nebude všímat, jak perfektně nám ladily ubrousky se svíčkami. Ale budeme se stydět, že Mařence čouhala plína z trika, Jeníček byl ušmudlaný, táta jak když přiběhne z tréninku. A svoje fotky raději smažeme, tak moc nám to na nich neslušelo.

 

Není to sice podle etikety, ale…

Nad štědrovečerním oblečením je skutečně třeba se zamyslet. Protože musí vyhovat několika kritériím.

  • Musí být čisté, úhledné a především jiné, než v jakém večeříváme obvykle, aby bylo zejména dětem jasné, že se jedná o mimořádnou událost.
  • Nemůže být moc teplé a neprodyšné, protože byt bude zcela jistě trochu přehřátý.
  • Nesmí škrtit v pase, protože se asi najíme trochu přes míru.
  • Musí být pohodlné. Po večeři v něm zřejmě budeme lézt po zemi při rozbalovaní dárků a dětských hrách, později i polehávat na pohovce.

 

Oblečení pro tatínka

Jestliže je naše hlava rodiny konzervativní muž zvyklý na košili s kravatou, obleče se do tohoto úboru zcela automaticky sám. Máme-li však doma sportovce, budeme mu asi muset diplomaticky nějaké oblečení doporučit. Možná se bude dobře cítit ve volnějších „kapsáčích“ a hezkém zánovním triku s límečkem. Ovšem, je-li náš „mužský“ přesně ten typ, který na oblečení ostentativně nedbá, oděv mu přímo vybereme, podáme a – nebojme se toho slůvka – poprosíme ho, aby se něj oblékl. Může to být třeba jednobarevná košile s vestou a pohodlné kalhoty se stavitelným pasem (aby si pod stolem potají nerozepínal těsný knoflík).

 

Oblečení pro děti

Děvčátku nic nesluší tak jako šatečky. To je prostě klasika, která jde napříč všemi trendy. Zvykejme děvče na to, že sukně je výsadou dámského oblečení. A jestli máte štěstí při nákupech, a nebo šikovné ruce, a pořídila jste svému děvčátku nadčasovou klasiku – delší barchetové šatky s bílým límečkem – budou vás její fotky k pláči dojímat do konce života.

Totéž platí o chlapečkovi, kterého oblečeme do manžestrových (kordových, sametových) kalhotek a bílé košilky s malou stužkou pod límcem.

Co na tom, že šatečky či košilku možná pobryndají a kalhotky a sukničky zválí. Není přece problém dětské oblečky přeprat. To za jejich pocit výjmečného večera stojí.

 

Oblečení pro maminky

Maminky si poradí samy. Protože chtějí, aby se cítily pohodlně a aby jim to slušelo večer i na fotkách.

 

Foto: Freerangestock.com