Vánoční dárky

Pro 21, 2012 | Rodina

Copak si nadělit pod stromeček? A hlavně, co nadělit našim dětem k těm letošním Vánocům? Obchody praskají ve švech, ale postupem času člověk zjišťuje, že také skříně doma praskají. A tak zde máme ještě ponorný ohřívač vody od tety Boženy, který jsme ještě nikdy nevyzkoušeli, zatímco vládu dávno převzaly varné konvice, předpotopní mixér od strýčka Pepina zabírající dvě skříně, zatímco používáme ten maličký robot, který máme vždy po ruce na kuchyňské lince a záclony od maminky, které už dávno nejsou v módě.

Při výběru vánočních dárků bychom měli vzít rozum do hrsti. Chceme oslinit, zaujmout, nebo skutečně potěšit? Pokud obdarováváme dospěláky, kteří přespříliš nebazírují na překvapení, je vždy vhodné zvolit nákupní poukázku nebo hotovost, za které si náš blízký koupí, co potřebuje. Horší je to u našich dětí. Těm bychom měli nakoupit skutečné věci. Jaké?

Těm maličkým koupíme hračky. I u nich musíme přihlédnout k zájmům svého potomka. Přestože se nám líbí krásná panenka, naše děti často touží po sci-fi figurkách, postavičkách z filmů a pohádek, slizkých hmotách, z kterých se vyrábí neméně slizké příšernosti. Dítě by ale mělo pod stromečkem dostat něco z toho, po čem skutečně touží. A tak zkousněte rty a zakupte slizké ošklivé a nevkusné výrobničky příšerností. Dětský úsměv za to jistě stojí. Děti bychom měli od útlého dětství podporovat ve čtení a tvořivých činnostech. A proto by pod stromečkem neměla chybět kniha, kterou by dítě četlo. Nechte si nenápadně poradit právě svými potomky. Při prohlídce knihkupectví se klidně zeptejte svého potomka, co ho zaujalo. Je pěkné malého kluka podporovat v četbě knih K. Maye, J. Verna a dalších autorů našeho mládí, malou slečinku lákat na Robinsonku, Babičku apod. Pokud ale děti samy nechtějí, a přiznejme si to, že dnes skutečně nechtějí, zůstanou knihy ležet bez povšimnutí. Kupujte knihy, které si přejí vaše děti, jen korigujte jejich obsah. Upíří deník opravdu není vhodný pro předškolní dítě a erotická příručka patří do rukou tatínkovi, nikoli jeho malému potomkovi. A protože dnes i malé dítě tráví spoustu času u počítače, vyberte mu počítačovou hru, která není brutální, ale podporuje jeho logické myšlení, případně nějakou logickou deskovou hru. V tom případě počítejte s tím, že v budoucnu hru budete hrát se svými dětmi společně. Oblečení pro malé děti nemá moc velký smysl. Můžete ho sice zakoupit, nepočítejte ale, že šestileté dítě bude vískat nad čepicí. Jiné to je s puberťáky. Děti v tomto věku touží po značkovém oblečení a kvalitní elektronice. Jen nedělejte tu chybu, že si dovolíte zmíněné kupovat bez svého pubertálního potomka! Jistě vámi vybrané černé značkové tričko bude málo, nebo naopak moc, černé proti tomu, co chce váš synek. A tak se vypravte na nákup s dítětem. Patnáctiletý potomek už dávno nevěří na Ježíška. Je lepší, když si oblečení sám vybere a vyzkouší. Jen si předem zvolte limitní hodnotu, kterou nesmí překročit. U nás doma to řešíme také dárkovými poukázkami do sportovních obchodů. Má to nemalé výhody. Nemusím se tahat s nákupem a syn ve své pomalosti zamíří do prodejny až v čase, kdy probíhají povánoční výprodejové akce. Koupí si tak bundu, kalhoty nebo lyžařské vybavení za poloviční cenu. Pokud kupujete potomkovi např. počítač, tablet, nebo jinou dražší elektroniku, nechte si ji nejdřív ukázat např. na internetu. Nebudete potom nuceni poslouchat, že přístroj má nedostatečnou paměť, chybí mu některé veledůležité funkce atd.

A hlavně prožijte celé svátky v pohodě a ve zdraví. Můžete si nadělit i rodinný vstup do aquaparku, permanentku na lyžování atd., které využijete se svými dětmi a užijete si dnů volna společně.

 

Foto: Pixmac.cz