Jak se naučit lyžovat

Led 16, 2013 | Rodina

Jet po zasněžené stráni dolů je příjemným adrenalinovým zážitkem. Neumíte lyžovat? I když jste dospělí, naučit se lyžovat není nikdy pozdě. Pravdou však je, že čím dříve, tím lépe. Ptáte se, jak se to naučit?

 

No, to záleží na vaší peněžence. Můžete se svěřit do rukou odborníkovi. Ten vás i dítě může učit lyžování v lyžařské škole. V lyžařské škole se přitom lyžování učí buď hromadně anebo individuálně. Lyžovat vás také může naučit někdo z rodiny anebo z přátel. Jako vždy, vše má své pro i proti.

 

Jak na lyžování

I když se to možná nezdá, lyžování ve skutečnosti není žádná věda. Ovšem důležité je nezačínat na prudkém kopci a vybrat si na lyžování ty správné lyže a boty. Pro začátečníka jsou nejlepší tzv. carvingové lyže, které musíte mít kratší cca o 10 – 20 cm než je vaše postava (protože jste začátečník). Boty vám musí doopravdy padnout. Vědou je voskování, protože někdy je ho potřeba, jindy ne. Pro začátečníka je proto nejlepší, když bude jezdit bez navoskovaných lyží. V nejhorším případě si je prostě navoskujete.

 

Jedu z kopce dolů

Základ jízdy na lyžích je v pokrčení v kolenou. Ale pozor! Nesmíte se při tom ani předklánět, ani zaklánět. Proč? Toto je podobné jako u bruslení, protože byste velice snadno ztratili stabilitu (spadli byste). Ruce musíte mít vepředu, aby vám pomohly držet rovnováhu a korigovat směr. Když zvládnete tohle, tak vám pak zbývá už jen naučit se brzdit.

Brždění je o tom, že k sobě dáte špičky a uděláte pluh. Počítejte s tím, že se několikrát svalíte, ale určitě se to za chvilku naučíte.

 

Lyžařská škola pro dospělé

I dospělý se může naučit lyžovat v lyžařské škole. Nemáte důvod se stydět. Každé dobré lyžařské centrum dnes má i lyžařskou školu pro dospělé. Cena takového kurzu se odvíjí od mnoha okolností. Vliv na cenu má třeba i to, zda bydlíte v penzionu (hotelu), který v rámci služeb nabízí i kurzy lyžování. Cenu ovlivňuje také stupeň vaší znalosti jízdy na lyžích, a zda máte lyžařskou výbavu anebo si ji půjčujete. Nezapomeňte také započítat i vlek. Pokud výbavu máte, je možné získat takový pětidenní intenzivní kurz s ubytováním a instruktorem za necelé 2000 korun (samozřejmě také i dráž).

 

Foto: Freerangestock.com