Nikl ve šperku může způsobit celoživotní problémy

Led 22, 2013 | Krása, Zajímavosti, Životní styl

Do společnosti si navlékneme krásnou soupravu bižuterie po mamince, ale za pár hodin máme ušní boltce a hrdlo v jednom ohni a místo parády zarudlé opuchlé skvrny. Se vší pravděpodobností nám kov bižutérie přivodil kontaktní ekzém způsobený alergií na nikl. Proč se tento kov dříve s takovou oblibou používal? A co víme o alergii na nikl?

 

 

 

Kontaktní ekzém je nevypočitatelný

U mnohých lidí, a nezáleží na věku nebo pohlaví, se objevují kožní změny při nošení řetízků, náramků, prstýnků, kovových knoflíků u kalhot, nekvalitních obrouček brýlí a podobně. Jedná se o alergii na nikl. Tento kov bývá součástí různých sloučenin, ze kterých se vyrábí mimo jiné i bižuterie a galanterní doplňky. Jestliže se nám na místech, kde jsme takový materiál nosili, objeví kožní změny, můžeme si být téměř jistí, že se jedná o kontaktní ekzém. Nejsilněji je postižena kůže v místě kontaktu s alergizující látkou, toto místo nejdřív zarudne, svědí a zhrubne. Jestliže se nezbavíme příčiny, může se stát, že se kontaktní ekzém objeví i na místě, které s alergenem nepřišlo vůbec do styku, a rovněž může „nastartova“ alergii i na jiné látky. Při podezření, že je alergie způsobena třeba náramkem nebo hodinkami, je třeba okamžitě je přestat nosit.

 

Nikl by byl dobrý, kdyby…

I když se slitiny obsahující nikl používaly už asi před dvěma tisíci lety, jeho průmyslové využití se počítá tak od 19. století. Z hlediska zpracování kovů má nikl výborné vlastnosti: je lehký, kujný, tažný, vodivý, a co především – nekoroduje. O jeho alergizujících účincích se zpočátku nevědělo. Současná situace je jiná: jednak věda postupuje, ale rovněž rapidně přibývá lidí s různými alergiemi (až 25 procent populace), mezi něž patří i kontaktní ekzém způsobený niklem. Proto je v některých zemích uzákoněno, že jej šperky a ozdoby nesmějí obsahovat víc než 0,05 procenta. Velké diskuse byly vedeny i při přechodu evropských měn na euro. Z některých zemí padaly požadavky na obsah niklu v mincích. Přitom původně používané národní mince obsahovaly nikl bez regulí (ostatně i americký pěticent – niklák – byl z tohoto kovu vyroben.). Nikl obsahují jedno a dvoueurovky, ovšem i současná česká koruna, dvou a pětikoruna jsou opatřeny niklovou vrstvou. Alergií na niklové drobné trpí mimo jiné i řidiči autobusů, kteří s mincemi přicházejí stále do styku.

 

Víte, že…

… nikl velmi často obsahují ozdoby na piercing? Šperky určené k ozdobě těl obsahují velmi často více niklu, než je tělu zdrávo.

… i některé nerezové nádobí může obsahovat nikl? Proto se nedoporučuje používat nerezové nádoby například k přípravě jídel z kyselého zelí (raději smaltované).

… alergii na nikl může vyvolat i spirála varné konvice? Proto jsou některé spotřebiče vybaveny spirálou pozlacenou.

… výrobci renomovaných značek označují dražší produkty jako „nickelfree“ nebo německy „Nickel frei“?

 

Foto: Freerangestock.com