Očkování dětí

Led 25, 2013 | Rodina

Zdraví dětí je pro každého rodiče to nejdůležitější. Jen tak se můžeme radovat z výchovy svých dětí, z jejich vývoje a být spokojeni. A proto své děti musíme chránit, mimo jiné také očkováním proti nemocem.

 

V současnosti se u nás povinně očkuje proti devíti nemocem dvěma vakcínami. Proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se očkuje tzv. MMR vakcínou, proti záškrtu, černému kašli, invazivním infekcím způsobeným Haemophillus influenzae typu B, dětské obrně, žloutence typu B a tetanu chrání děti hexavakcína. K povinným očkováním může rodič zvolit pro své dítě také očkování nepovinné. Vždy je ale třeba poradit se s lékařem, který zná aktuální zdravotní stav vašeho potomka. V prvním roce dítěte můžeme zvolit očkování proti rotavirům, které bývají častým původcem těžkých průjmových onemocnění malých dětí. Dále pak je vhodné požádat o očkování proti pneumokokům. Pneumokoky mohou způsobit závažná invazivní onemocnění, ale také velmi časté a bolestivé záněty středního ucha. Přestože je očkování proti pneumokokům nepovinné, je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Když dítě vstupuje do dětského kolektivu, např. do školky, je vhodné uvažovat o očkování proti žloutence typu A nebo např. o očkování proti chřipce. Pokud jste sportovní rodina a vaše děti tráví hodně času v přírodě, navštěvujete les nebo máte chatu v rizikových oblastech, vyplatí se také očkování proti klíšťové encefalitidě. A to nejen očkování vašich dětí, ale měli byste se také nechat očkovat vy sami, protože dítě může být šťastné jen za předpokladu, že má zdravé a šťastné rodiče.

I ženy, které teprve plánují početí dítěte, by měly myslet na své zdraví a zdraví svého budoucího miminka. Je vhodné se ještě před otěhotněním nechat očkovat kombinovanou vakcínou proti černému kašli, záškrtu a tetanu. Předejdete tak přenosu nemoci na svého potomka. Pokud jste ještě neprodělala plané neštovice, zvažte i očkování proti nim. Jen po naočkování musíte dodržet pravidlo, že ještě po dobu tří měsíců nesmíte otěhotnět!

V naší zemi se neustále sleduje nemocnost na různá onemocnění, provádí se epidemiologický průzkum. V závislosti na jeho výsledcích dochází k úpravě očkovacího kalendáře. Proto také bylo k 1. listopadu 2010 ukončeno plošné očkování proti TBC a od ledna 2010 je naopak v České republice hrazeno zdravotními pojišťovnami očkování proti pneumokokům. Proočkovanost dětí proti pneumokokům, ač se jedná o očkování nepovinné, dosáhlo hranice 90 %.

Díky očkování jsme zemí, kde děti neumírají na nemoci, na které se kdysi umíralo a v mnoha rozvojových zemích dosud umírá. A protože dochází i v očkování k mnoha změnám v důsledku rychlého rozvoje očkovacích látek, nebojte se případně ptát pediatra na změny a případné možnosti doočkování právě vašeho dítěte.

Je ještě dobré vědět, že naočkovat lze jen zcela zdravé dítě. Pokud je váš potomek nachlazený nebo má horečnatá onemocnění, informujte o jeho stavu dětského lékaře, s kterým si domluvíte náhradní termín očkování.

 

Foto: Freerangestock.com