Zimní sportovní aktivity s dětmi

Led 18, 2013 | Rodina, Životní styl

Zima je v plném proudu a vy jistě přemýšlíte, jak zabavit svou drobotinu. První sníh napadl, děti se vyřádily na kopečku vedle domu, postavily pár sněhuláků a začínají se nudit. Zkuste je vzít na lyže!

Pokud sami máte k lyžování kladný vztah, tak neváhejte a vyjeďte si na svah i s dětmi. První začátky můžete naplánovat už od necelých tří let věku dítěte. Dítě ale k lyžování nenuťte. Nabídněte mu tuto možnost sportu a nechte je, aby si samo zvolilo, zda chce jet s vámi, nebo chce trávit volný víkend např. u babičky.

Většina dětí má pohyb venku ráda a lyže je lákají. Pokud k nim patří i váš potomek, přihlaste ho do lyžařské školky, kde se mu bude věnovat zkušený instruktor. Vy budete mít čas sami na sebe a dítěti se dostane dobrých rad pro začátek. Předejdete tak špatným návykům a dítě se ve společnosti ostatních dětí bude cítit jistější.

Lyže a kvalitní lyžařskou obuv je dobré pro začátek zapůjčit. Nevíte totiž, zda lyžování potomka nadchne. Investujte ale do kvalitní helmy a lyžařských brýlí, které musí s helmou sedět. Po každém silném nárazu zakupte helmu novou, mohl by být porušen její skelet. Investice do páteřního chrániče se také vyplatí. Děti často padají na záda, jsou na svahu snadno přehlédnutelné a méně pohotové. I jeden jediný špatný pád může způsobit nenávratné škody na zdraví!

Hole nejsou u malých dětí většinou potřebné. Dítě má samo o sobě dost práce s vyrovnáním stability a ukočírováním lyží, hole mu často překážejí a vzniká nebezpečí jeho zranění. Uvědomte si, že malé dítě nevydrží na svahu celý den. Volte proto pravidelné přestávky.

 

Sáňkování, bobování a různé jiné klouzání…

Při těchto aktivitách nezáleží na tom zabavit jen dítě. Mnohem víc si sjíždění kopce užijete, když se ke kočírování zimních kluzadel také přidáte. Věřte, že i s malým dítětem můžete sjíždět větší a vzdálenější kopce, pokud jste za řidiče vy, dospěláci. A posezení v příjemné restauraci u šálku horkého čaje poté doplní příjemné zážitky. Myslete jen na kvalitní nepromokavé oblečení, nesmí chybět teplé ponožky, rukavice a šála.

V zimě se můžete vypravit i na procházky do blízkého lesa. Jistě bude výlet vaše potomky víc bavit, když si sebou vezmete suché pečivo, které vložíte do krmítka pro ptáčky, nakrmíte jím labutě na vodní ploše, nebo si přibalíte mrkev a jablíčko do krmelce pro zajíce a vysokou.

Pokud se vypravíte s dítětem na brusle, volte prověřené ledové plochy. Nevstupujte vy ani vaše dítě na zamrzlý rybník nebo řeku, kde by se mohl led prolomit, a raději investujte do ledových ploch na stadionech, kde je led udržován a bruslení zde je bezpečnější.

Všechny aktivity venku provádějte dobře oblečení. Dětem je dobré vzít náhradní rukavice, protože ty si často malí sportovci promočí. Nezapomínejte na pitný režim. V zimě totiž daleko méně cítíme žízeň, potřeba pití ale zůstává. Při sportu se víc potíte a vzniklý deficit je potřeba doplnit teplým nápojem, který zahřeje.

 

Foto: Freerangestock.com