Historie a Vesuv – největší lákadla Neapole

Úno 8, 2013 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Okřídlenou větu "Vidět Neapol a zemřít" prý ve dvacátých letech 20. století pustil do oběhu jakýsi neapolský hoteliér, k němuž se hosté asi moc nehrnuli. Nemohl tušit, že se z této (vlastně trochu morbidní) větičky stane nejznámější reklamní slogan všech dob. V současné době patří Neapol do „zlatého fondu“ nejnavštěvovanějších destinací světa. V Neapoli se bude líbit především milovníkům kultury, architektury a historie.

 

Oblast historických zajímavostí

Neapol je počtem obyvatel třetí největší město Itálie. Podle současného správního uspořádání je metropolí oblasti Campanie. O věhlas města se nezasloužily jen neapolské písně či pizza. Neapol je pro svou výstavnost zapsána jako městský komplex na seznamu světového dědictví UNESCO.  Velkým lákadlem je rovněž Vesuv, jediná evropská činná sopka. Návštěvu Neapole turisté obvykle spojují s poznáním dalších známých míst regionu: antických Pompejí, měst Sorrento a Salerno, ostrovů Ischia, Procida a Capri.

 

Historie na každém kroku

Hustě zastavěný střed města tvoří v podstatě jen několik ulic. Staré jádro, které oplývá bezpočtem paláců, kostelů a klášterů pocházejících zejména ze 14. a 15. století, vytváří čtvrť Santa Lucia Historické centrum Neapole bylo v roce 1995 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Nejnavštěvovanějšími místy jsou neapolské hrady: Castel Nuovo, hrad svatého Eliáše, hrad Kapuánů, Castel dell'Ovo (hrad zlatého vejce). Dalšími téměř „povinnými“ památkami jsou jezuitský kostel Gesú Nuovo,  gotický kostel Santa Chiara, náměstí  Piazza del Plebiscito s kostelem San Francisco di Paola a  Piazza Municipio, královský palác s knihovnou nebo pasáž Galleria Umberto I. V Neapoli sídlí Národní archeologické muzeum, které patří k nejvýznamnějším na světě.

 

Vesuv a jeho „dílo“

Návštěvníky okouzlí i samotná poloha města. Neapol leží na břehu mořského zálivu a doslova „za jejími zády“ se prudce zdvíhá Vesuv (1182 metrů nad mořem), který občasným bílým obláčkem připomíná, že ještě nevyhasl. Naposledy pořádně soptil v roce 1944. Do dějin světa (a později archeologie) se zapsal jeho výbuch v roce 79 po Kristu. Pod lávou a popílkem byla pohřbena města Pompeje, Herculaneum a Stabie. V roce 1748 započaly archeologické práce: byly nalezeny neporušené budovy dekorované četnými malbami a plastikami, vydlážděné ulice a silnice. Vesuv je turisticky přístupný. K tak zvané Horní stanici lze dojet vozem a pak pěšky pokračovat stezkou vysekanou v lávových polích až na vrchol. Při jasném počasí se otevře úžasný výhled na Neapol a Neapolský záliv. Do Pompejí je možno poměrně pohodlně dojet vlakem nebo autobusem.

 

Klima je příjemné i v létě

Nejvhodnější doba pro dovolenou v Campanii je od června do září. Pevninu ochlazují větry vanoucí od Tyrhenského moře. Letní denní teploty v se pohybují kolem 29 stupňů Celsia, voda v moři je v létě teplá asi 26 stupňů. Od září je počasí v Neapoli sice rovněž teplé, ale deštivé.

 

Foto: Freerangestock.com