Jak se zbavit plenek

Úno 7, 2013 | Rodina

Blíží se vašemu dítěti druhé narozeniny, nebo je už po nich, a přesto stále nosí plínky? Nechce používat nočník, ani chodit na velký záchod? Co s tím? Většina dětí musí k vyměšování bez plen jednoduše „dozrát“. Přesto tento problém trápí mnoho rodičů.

 

 

 

Kdy se zbavit plen?

Nošení plenek je třeba odbourat před nástupem do mateřské školy. A to jednoduše proto, že dítě, které si neosvojí chození na toaletu, do školky nepřijmou. Paní učitelky nemají možnost přebalovat dítka, kterých mají v jedné třídě mnohem víc, než běžná máma doma.

 

Jak zbavovat dítě plen?

Hlavně není vhodné dítěti vyhrožovat, nebo křičet, když se počůrá. Tím dítě vystrašíte. Možná docílíte rychlejšího nástupu chození na toaletu, ale je možné, že dítě začne trápit jiný problém. Ze strachu může dítě začít koktat, vzdálí se vám citově, nebo ho začne trápit něco jiného. A proto je nutné dítěti vysvětlovat klidně, že je už velké a mělo by, stejně jako tatínek, babička, maminka, děda a ostatní členové rodiny, používat toaletu nebo nočník. Některé děti dávají přednost nočníku, jiné si ihned zamilují dospěláckou toaletu, ke které zakupte redukční prkénko. Pokud dítě odmítá obojí, zkuste ho zaujmout např. nočníkem s hudbou. Některým dětem to pomáhá. Radost z písničky po vykonání potřeby dítě přiměje, aby se na nočník rádo vracelo. Pokaždé, když se dílo podaří, chvalte, chvalte, chvalte.

 

Využijte počasí

Pokud není příliš zima, nechte dítě často běhat nahé. V létě může běhat po zahradě, a pokud pocítí potřebu, nemusí se zdržovat se svlékáním. A když plenky, vyměňte jednorázové papírové za klasické bavlněné. Dítěti vlhko vadí, a tak se snaží dojít si na nočník. Jednorázové pleny skýtají pro dítě veškeré pohodlí a komfort, tak se tak nenamáhá.

I když se nedaří, obrňte se trpělivostí a věřte, že každé dítě se to naučí. Jen v případě, že dítě je už hodně velké, byste se měli poradit s lékařem, zda za pomočováním není např. zdravotní problém. Doporučuje se to po čtvrtých narozeninách. Dříve není opravdu třeba panikařit.

 

Foto: Freerangestock.com