Jak zabavit malého pacienta v čekárně u lékaře

Úno 1, 2013 | Rodina, Životní styl

Je hodně nemilé, když vaše malé miminko onemocní. Čekání v čekárně u lékaře nemáme rádi ani my dospělí, natož když musíme tuto dobu trávit s nemocným dítětem. A proto je vhodné vzít si sebou do čekárny také hračky, nejlépe omyvatelné, které dítě zaujmou a přitáhnou jeho pozornost. Vhodná jsou jednoduchá chrastítka, plastové knížečky, kostičky, panáčci se zvuky atd.

Pokud hračky zapomenete, lze je nahradit i jinými předměty běžné potřeby. I taková kojenecká lahev s čajem je pro miminko zajímavou hračkou. Můžete ji převracet, žbluňkat nápojem uvnitř, a tím alespoň na chvilku uklidníte svého malého pacienta. Pokud je dítě nevrlé a plačtivé, možná jen potřebuje vaši tělesnou blízkost. Dítě, které má horečku a evidentně se trápí, přiviňte k sobě, aby slyšelo tlukot vašeho srdce, a jemně ho konejšete. Prudké pohyby, skákání a nadhazování by ho naopak ještě víc rozplakaly. Pokud má dítě méně závažné problémy, můžete ho nosit v náručí, ukazovat mu vybavení čekárny, nebo se s ním dívat z okna. Většina miminek je vděčná za klíče, řetízek, který máte na krku, zip na oblečení, nebo jiné drobnosti, které může bezpečně pod vaším dohledem prozkoumávat.

Nevhodné je zabavovat dítě mobilním telefonem a mp3 nebo mp4 přehrávačem. Vyzařují totiž silnou a pro malé dítě nevhodnou energii. Zvuk z přehrávačů může dítěti poškodit sluch. Pokud vaše miminko projevuje stále známky nevole a roztrpčení, zkuste např. hru s nožičkami, kterými jemně kopete, předstíráte, že nožičky sníte, protahujte ručičky miminka, nebo mu jemně masírujte bříško. Můžete pomoci miminku s tleskáním a přitom tiše pronášet říkanku „Paci, paci, pacičky“ nebo např. zvonit mu na nosánek s hlasitým „cink“. Uvidíte, že se miminku bude líbit tzv. kutálení sudů, kdy dítě opatrně převalujete z jednoho boku na druhý.

Pokud vaše dítě trpí vysokými horečkami, má velké bolesti, nebo jeví známky nakažlivé nemoci doprovázené vyrážkami, měli byste ihned po příchodu do čekárny poprosit zdravotní sestru, aby vás i s dítětem umístila do čekárny s izolací, nebo aby dětský lékař přijal dítě k vyšetření přednostně. Zabráníte tak nakažení ostatních pacientů a dítěti tak zkrátíte čekání v nepříjemné situaci.

Ani se nenadějete, a budete na řadě…

 

Foto: Freerangestock.com