Kapesné pro děti

Úno 11, 2013 | Rodina

Vaše dítě roste a s jeho růstem přemýšlíte o zavedení kapesného. Je opravdu nutné dítěti dávat kapesné? A od jakého věku by mělo dítě peníze dostávat, v jaké výši a jak často?

Dítěti je vhodné začít přispívat pravidelnou částkou již od věku zhruba šesti let. Doporučuje se takto malým dětem nedávat částku měsíčně, ale např. týdně. Postačí částky ve výši desetikorun, za které si dítko pořídí drobný pamlsek. Hlavní je naučit dítě, že pokud si své korunky utratí, nedostane mimo daný termín jiné a bude muset počkat do dalšího „termínu výplaty“. Takto se potomek naučí hospodařit s finančními prostředky.

 

Má mít dítě své peníze?

Mnozí rodiče se snaží dítěti vše potřebné kupovat sami s tím, že dítě tak své vlastní prostředky nepotřebuje. Odpůrci ale tvrdí, že takto zůstává dítě nezdravě finančně fixované na rodiče. Často se také stává terčem posměchu druhých. Vrstevníci si brzy všimnou spolužáka, který si nemůže s ostatními zajít na zmrzlinu. Proto je vhodnější dítěti svěřit byť malou finanční částku v pravidelných intervalech.

 

Jak vysoké kapesné a jak často?

Mladším dětem na prvním stupni základní školy stačí opravdu jen pár desetikorun týdně. Dětem na druhém stupni základní školy můžete, dle finančních možností rodiny, svěřit několik stokorun, tak do 500,– kč měsíčně. Středoškolákům můžete částku zvýšit. Přesto by neměla překročit výši zhruba tisíce korun měsíčně. Termíny výplaty si dohodněte s dítětem a striktně je dodržujte. Dítě by mělo vědět, že pokud své peníze utratí „před termínem“, nemůže spoléhat na to, že kapesné dostane dřív.

 

Co dělat, když dítě touží po něčem, co z vašeho pohledu není až tak důležité, a nemá na to ihned své finance?

Navrhněte dítěti, aby si na věc našetřilo. Vždyť ani my dospělí si nemůžeme koupit např. automobil, pračku, nebo jiný dražší výrobek okamžitě. V případě, že se jedná o z vašeho pohledu důležitější věc, můžete dítěti přispět např. poloviční částkou na jeho zakoupení.

 

Kapesné podle chování?

Toto se nedoporučuje. Dítě by mělo vědět, s jakou částkou může každý měsíc počítat. Jen tak jedná ekonomicky a pochopí, že šetření má smysl. Pokud mu párkrát odepřete kapesné za nevhodné chování, nebude se snažit spořit. Odměny za dobré chování naopak vedou k zapírání prohřešků, lhaní a manipulaci s rodiči. Pokud dítě chcete odměnit, zahrajte si s ním hru, navštivte s ním cirkus, nebo si s ním udělejte rodinný výlet do lesa, projeďte se na kole atd.

 

Foto: Freerangestock.com