Čtete svým dětem? Nebo si čtou samy? A proč jim vlastně v dnešní době číst? Doba je uspěchaná, my rodiče často nemám čas a děti upřednostňují televizi, video a počítač. Proč je čtení pro děti tak důležité?
Nesporné klady čtení
Děti, kterým jsou od útlého věku čteny pohádky a jiné dětské knížky, po nástupu do školy lépe prospívají. Dokáží snadněji navázat kontakt s vrstevníky, prosadit své potřeby a verbálně se prosadit. Děti, které si po nástupu do školy čtou samy, mají daleko širší slovní zásobu, snadněji se orientují v textu a jejich mluva je spisovnější. Víc si věří.
Posilování pouta mezi dětmi a rodiči
Velmi důležitá je při společném čtení s rodiči funkce posilování pouta mezi rodiči a dětmi. Malé dítě rodiči, který mu čte, důvěřuje, miluje ho a dokáže se mu lépe svěřit. Pravidelná půlhodinka před spaním je prospěšná nejen dětem, ale i rodičům, kteří se zklidní, odpočinou si a vychutnají si pocit, že jejich dítě je šťastné, spokojené a nic ho netrápí.
Nevýhoda
Snad jedinou nevýhodou čtení jsou ceny knih. To je ale v porovnání s klady malichernost. Pokud nechcete knihy jen kupovat, můžete využít služeb knihovny. Ty také nabízejí pro děti různé kulturní akce, programy v čase prázdnin, výlety atd. Přesto je dobré, aby dítě nějakou knihu vlastnilo. Mít knihu, která patří jen a jen dítěti, by mělo být samozřejmostí. A proto využijte Vánoc, svátků, narozenin a jiných příležitostí k tomu, abyste svému potomkovi vedle hor jiných dárků dali také ten, který nejen potěší, ale také prospěje – vhodnou a pěknou knihu. Krásné věnování přímo jemu zhodnotí i tu nejobyčejnější knížku.
Na závěr malý postřeh
Dětem často nezáleží na provedení knihy. Když byl můj syn maličký, navštívila jsem své rodiče a rozhodla se u nich zůstat pár dní. Pohádkové knihy jsme ale zapomněli doma. Syn, zvyklý na pravidelné večerní čtení, vyžadoval svou pohádku. A proto jsem vzala nepatrnou reklamní brožurku a „četla“ – vymyslela jsem si pohádku. Druhý den tak učinila má mamka, přestože brožurka měla jen pár listů. Syn chvilku přemýšlel, a pak řekl: „To je ale pěkná knížka! Tak malá a tolik pohádek se do ní vleze.“
A proto: Čtěte, vymýšlejte pohádky, měňte hlas, dělejte grimasy, smějte se i mluvte vážně. Děláte to pro své děti. Až vyrostou, budete na pravidelné chvilky před usnutím rádi vzpomínat.
Foto: Pixmac.cz