Jak na jarní úklid

Bře 22, 2013 | Bydlení

Jaro už o sobě dává pomalu vědět a s vysvitnuvším sluníčkem objevujeme také prach a špínu, které jsme v zimě tak trochu přehlíželi. Se sluníčkem přichází nová energie, a tak se už tradičně pouští většina lidí do jarního úklidu. Jak na něj, abyste se úplně neodrovnali a byt nebo dům se skvěl čistotou ještě pár týdnů po úklidu?

Pokud se chystáte uklidit si svépomocí, určitě zapojte celou rodinu. Proč byste se měla dřít sama a ostatní členové rodiny by si měli užívat nicnedělání?

Malé děti úklid baví

Možná už jste si všimli, že ty nejmenší děti bývají, co se pomoci týče, nejaktivnější. Nebojte se dát svému dvouletému dítěti do ruky hadr a nechat ho leštit zrcadla. Sice neodvede příliš kvalitní práci, ale zvykne si na to, že se doma pomáhá a do budoucna bude jeho pomoc efektivnější. Za každou práci ho chvalte a dodělejte ji nebo opravte po něm, až to neuvidí.

Co se staršími dětmi?

Naopak starší děti, hlavně puberťáci, se do domácí pomoci příliš nehrnou. Rozhodně jim pomoc neodpouštějte a snažte se je nějak namotivovat. Třeba společně stráveným víkendem na příjemném místě, povolením vyrazit si na diskotéku nebo do kina. Za pomoc ale dětem v žádném věku nedávejte peníze. Domácí práce by nikdy neměly spadat do ranku odměňovaných činností, jinak budete mít při každé prosbě o vysypání koše na talíři známé přísloví o kuřeti, které zadarmo nehrabe.

Jak na manžela?

Muži mají zvláštní dar – přehlížet jakýkoliv domácí nepořádek. Ve chvíli, kdy za nimi přijdete s nápadem na jarní úklid, pravděpodobně si poslechnete něco o zbytečné práci, v lepším případě vám doporučí, abyste si úklid domácnosti zaplatili u profíků. O téhle variantě ale později. Jestli chcete chlapa aktivně zapojit, napište mu na papírek seznam úkolů, které po něm chcete splnit a stále na ně nebyl čas. Oprava kapajícího kohoutku je nutná a ve chvíli, kdy si muž bude moci splněný úkol odškrtnout jako splněný, bude se mu dělat radostněji.

Úklidová firma

Ještě před pár lety se na všechny, kdo využívali služeb profesionálních uklízecích firem, koukalo skrz prsty. Jenže s nárůstem práce i soukromých aktivit si spousta lidí uvědomila, že úklid domácnosti může být také pěknou ztrátou času a usoudili, že bude lepší tuto povinnost přenechat profesionálům. Úklidové firmy můžete využívat v pravidelných intervalech v rámci běžného úklidu a pak s klidem vytěsnit myšlenky na vysavač a prachovku. Pokud se na pravidelné uklízení ještě necítíte, využijte služeb profesionálních uklízeček jen v případě potřeby generálního úklidu. Jejich zaměstnanci jsou pojištění, takže se nemusíte bát zničení zařízení bytu, vědí, jak čistit který povrch a přiznejme si, tohle není úplně k zahození.

Při plánování velkého jarního (nebo předvánočního) úklidu tak třeba rychle dojdete k závěru, že zaplatit si na jedno odpoledne profesionální úklid domácnosti vyjde ve finále levněji, než kdybyste se do něj pouštěli svépomocí a zapojili celou rodinu. Takhle se můžete věnovat naopak třeba utužování vztahů.

 

 

Foto: Freerangestock.com