Jak na opary

Bře 29, 2013 | Krása, Rodina, Životní styl

Známe tři základní typy oparů: opar na rtech, genitální opar a pásový opar, všechny jsou bolestivé, nepříjemné a nevzhledné. V tomto článku se budeme věnovat nejfrekventovanějšímu typu, který trápí 80 % lidstva na celém světě, tedy oparu na rtu.

Tento opar je tak rozšířený a trápí někoho tak často, že mnoho lidí vůbec nenapadne, že by mohl být dokonce životu nebezpečný. Herpetickým virem je nakaženo až 90 % lidí, kteří se s touto infekcí obvykle střetnou již v útlém věku. První herpetická infekce může proběhnout zcela nenápadně, ale i bouřlivě. Od tohoto okamžiku má člověk sklon ke vzniku jednoho ze tří typů oparů. „Naštěstí“ jej nejvíc trápí opar na rtu, který je sice bolestivý a nepříjemný, ale ze všech tří typů také nejméně nebezpečný. I přesto je to malá útěcha, kdo by přece chtěl dobrovolně dva týdny trpět s nevzhledným puchýřem na rtu?!

 

Jak se zbavit oparu?

Bohužel stále neexistuje žádná možnost trvalého vymýcení oparu. Existují však již celá řada různých léků i přírodních prostředků, které vám s léčbou oparu pomohou. Lidé trpící opary by měli znát spouštěče a měli by také dbát více preventivních opatření.

 

Léčba oparu

Mezi základní léčebné prostředky patří mastičky a gely s Aciclovirem. Důležité je, abyste tímto přípravkem opar natírali ještě dříve, než praskne, protože pak už to nemá význam. Druhou důležitou složkou léčby tvoří antiseptické přípravky, s nimiž opar omýváte, jde převážně o mýdla. Třetím prvkem jsou náplasti na opary, které zmírňují svědění a pálení, výrazně omezují rozšiřování infekce, zabraňují vzniku jizev a strupů, podporují rychlejší hojení a většina z nich opar i maskuje.  Důležitou součástí léčby jsou i antyperika a analgetika, které snižují teplotu a tlumí bolest. Důležité je také konzumovat vitamíny B1, B5, B6, B12, C a E, a dále zinek.  Ostatně i potírání oparu zinkovou mastí působí pozitivně.

Z přírodních prvků vám s léčbou oparu pomůže tea tree oil, meduňka, šalvěj, heřmánek, tymián, potírání česnekem i mletým hřebíčkem. Již v Egyptě věděli, že opar dokáže vyléčit i med a propolis, který se nanáší přímo na opar.

Nezapomeňte na stravu, kterou byste měli obohatit o vitamíny a antioxidanty. Pokud se vám objeví opar, měli byste v prvé řadě podpořit své střevo lactobacily a svůj mízní systém pročistit nějakým typem detoxikace. Podpůrné také je zvýšená konzumace hlívy, česneku, cibule, červené mořské řasy, myrty, lapacha a pokrmy s kurkumou.

 

Upozornění

Lidé s oparem se musí izolovat od novorozenců, kojenců a malých dětí, kteří se doposud s infekcí nesetkali, protože pro ně by tento střet mohl být osudným.

 

Foto: Pixmac.cz