Při zakládání zahrady je třeba myslet dopředu

Bře 19, 2013 | Bydlení, Životní styl

Výstavba rodinných domků na „zelené louce“, která má ovšem po odchodu stavbařů většinou jen podobu mrtvé krajiny, zvýšila zájem o zakládání nových zahrad. Jenže jak z pustého a stavbou poničeného pozemku vytvořit vlídnou a přívětivou zahradu, která nám poslouží jako další obytný prostor?

Musíme si být vědomi, že zakládání zahrady je odborná činnost. A další důležitá věc – stromy, keře a zahradní stavby nejsou záclony, které můžeme stáhnout a ze dne na den vyměnit.

 

Nechme si odborně poradit

Jedním z nejhorších způsobů zakládání zahrady je nechat se omámit lákavým barevným katalogem a podle něj si bezhlavě objednat exotické stromy, dřeviny a květiny. Žádný prodejce například neuvádí, že některé stromy či keře dovážené ze zemí s vlhkým přímořským klimatem nemusí přežít první českou nevyzpytatelnou zimu. Proto pokud majitel budoucí zahrady patří k těm, kteří toho o zahradničení moc nevědí, bude pro něho výhodnější obrátit se na zahradního architekta či alespoň na zkušeného profesionálního zahradníka.

Zahrada by měla vypadat dobře po celý rok. V projektech zahradních architektů bývají i barevné studie, které ukazují pozemek v jednotlivých ročních obdobích. Architekt dokáže vypočítat, jak bude zahrada vyhlížet za desítky let, až stromy a keře dorostou. A zvolí druhy, které svými kořeny nepoškodí základy domu.

 

Voda, voda, voda

Kdo touží po bohatě kvetoucí zahradě, musí počítat s tím, že na jeden metr čtvereční bude ročně potřebovat více než 500 litrů vody. Když bude parné léto s minimem přeháněk, může to být až dvojnásobek. Někdy se proto vyplatí pořídit si na zahradu vlastní studnu a čerpadlo. Nechceme-li nebo nemůžeme běhat s konvemi po zahradě, musíme při zakládání zahrady počítat se zavlažovacím systémem. Voda může mít i podobu malého jezírka. Odborníci doporučují, aby minimální objem takové nádržky byl alespoň tisíc litrů.

 

Co bude za pár let?

Při plánování „zeleného exteriéru“ domu je dobré předem zvažovat umístění bazénu, zahradního grilu nebo altánu, i když se možná s jejich pořízením bude muset počkat až do splacení hypotéky. Mohlo by se stát, že za pár let zatoužíme po zahradním grilování, ale poslední volné místo bude těsně u plotu sousedícího s chodníkem či veřejnou cestou.

 

Trávník a osvětlení

  • V celkových nákladech na pořízení zahrady připadá zpravidla 30 až 40 procent na výsadbu a 60 až 70 procent na trávník.
  • K pohodlí i bezpečí majitelů zahrady patří osvětlení. Populární je elektronická iluminace – čidla rozsvěcují lampy podle pohybu lidí na zahradě, a varují zároveň před nevítanými návštěvníky.

 

Co je moje, to mě zajímá

Proč nedat šanci také dětem? Věnujme jim kousek pozemku. Při zakládání zelinářské zahrádky pro děti je třeba dodržet dvě zásady: měla být skutečně malá, aby se péče o záhony nestala nepříjemnou povinností, a dále je nechme pěstovat to, co samy chtějí. Květiny je nejspíš nenadchnou, ale skřoupnout vlastnoručně zasetou a opečovávanou ředkvičku, to děti baví. Okolo zahrádky vysázejme maliníky, z nichž mohou po celé léto „ozobávat“.

 

Foto: Pixmac.cz