Proč je dobré jíst ořechy

Bře 15, 2013 | Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

Mnoho mýtů před konzumací ořechů varuje. Konzumace ořechů prý neprospívá pěkné figuře. Lidé bojící se přibrání se jim proto vyhýbají, jenže ono je to úplně jinak, ve skutečnosti totiž pojídání ořechů hubnutí pomáhá. Ořechy jsou zdraví prospěšné, ovšem i zde platí: „Všeho s mírou.“. Mnoho studií však prokázalo, že pravidelná konzumace ořechů má velice pozitivní vliv na zamezení vzniku různých metabolických chorob.

Vybrat si přitom můžete z různých druhů ořechů. Chcete vědět, jaké ořechy jsou podle odborníků ty nejzdravější?

 

Vlašské ořechy

Každý druh ořechu má svá specifika, například vlašské ořechy chrání tělo před buněčným poškozením, předčasným stárnutím, před různými záněty, chorobami srdce a rakovinovým onemocněním. Doporučené denní množství je 14 půlek vlašských ořechů, které má 185 kalorií s celkovým obsahem 18 gramů tuku.

 

Mandle

Pojídání mandlí pozitivně působí na střeva. Víte, že mandle obsahují ze všech oříšků nejvíce vláknin?  Kromě toho však v mandlích naleznete i antioxidanty, vitamín E a další látky, které snižují hladinu LDL (špatný tuk), cholesterolu v krvi a cukru. Denní limit je 23 mandlí (tedy 170 kalorií s obsahem 15 gramů tuků).

 

Kešu

Kešu oříšky jsou bohaté na železo, zinek a hořčík. Hořčíku v kešu naleznete dokonce 25% denní dávky. Proto vám pravidelná konzumace těchto oříšků pomůže ovládnout anémii, zlepšit imunitu i paměť a zpomalíte své stárnutí. 18 oříšků představuje pouze 165 kalorií a 13 gramů tuku.

 

Pekanové oříšky

Konzumace pekanových oříšků podporuje funkci srdce, snižuje cholesterol, hladinu LDL, a také zabraňuje ukládání aterosklerotických plátů do tepen. Pozor však při konzumaci 18 půlek pekanových oříšků sníte ve skutečnosti 200 kalorií s obsahem celkem 21 gramů tuků.

 

Para ořechy

Para ořechy jsou velice silným zdrojem selenu, obsahují dokonce víc než 100% denní dávku. Díky selenu jsou proto velice silným bojovníkem proti rakovině. Jezte je však opatrně, para ořechy jsou velice kalorické, 5 – 6 ořechů má 185 kalorií (s obsahem 18 gramů tuku). Je lepší, když v průběhu dne sníte ideálně pouze 4 para ořechy.

 

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy jsou nejvíce kalorické ze všech. Kromě toho však obsahují také nejvíce mononasycených tuků tzv. MUFA, které snižují hladinu LDL, cholesterol a cukr v krvi, což má pozitivní vliv na krevní tlak. Pozor však, pouhých 10 oříšků má 200 kalorií a 22 gramů tuku.

 

Pistácie

Pistácie pomáhají v hubnutí už jenom tím, že si je při konzumaci musíte loupat, a to ještě k tomu mají čtyřikrát méně kalorií, než všechny ostatní oříšky. Kromě toho však tyto oříšky obsahují velké množství antioxidantů, vitamín E, B6 a draslík. Konzumace pistácií prospívá dobré náladě, imunitě, svalům a nervovému systému. Snědených 50 pistácií se vyrovná 160 kaloriím s obsahem 14 gramů tuku.

 

Lískové oříšky

Lískové oříšky obsahují velké množství mononasycených tuků, které pozitivně působí na hladinu LDL, cholesterol a cukr v krvi. Mimo toho však lískové oříšky velice významně působí pozitivně na oči, cukrovku druhého typu a stařeckou demenci.

 

Foto: Pixmac.cz