Proč se ráno budíme unavení

Bře 12, 2013 | Životní styl

Také se vám stává, že spíte více než osm hodin, a přesto se ráno probouzíte unavení? Když se to stane jednou za čas, dá se to ještě přežít, pokud je tomu však každý den, únava se postupně stává neúnosnou a může vyvolat zdravotní komplikace, ne-li dokonce smrt. Proč se však ráno budíme unavení?

 

Výrobci matrací a postelí by jistě okamžitě zareagovali tvrzením o špatné posteli, my však víme, že to není zas až tak jednoznačné. To, že se ráno probouzíte unavení i po osmi hodinách spánku, může způsobit špatná postel, ale také ještě mnoho dalších věcí.

 

Špatný životní styl

Nejčastěji za ranní únavou stojí špatný životní styl. Není to však pouze o nedostatečném spánku, ale také o kouření, velkých dávkách kofeinu a špatné stravě. Za ranní únavu mnohdy může přejídání, přílišná konzumace masa (obzvlášť toho tučného), sladkých jídel a potravin z bílé mouky. Na kvalitě spánku se negativně podepisují také špatné návyky, jde hlavně o nedostatečnou dobu spánku (často jen 4 hodiny), přílišnou fyzickou činnost před spaním, pozdní večeře, televize a počítač v ložnici. Bohužel zdravému spánku nesvědčí ani práce na směny.

 

Náročné životní situace

Stres, konflikty, přepracování, neuzavřené myšlenky, to všechno kvalitnímu spánku nesvědčí a způsobují ranní únavou. Jak si s tím poradit? V rámci spánkové hygieny je dobré si na pár věcí uvyknout. Pokud máte za sebou anebo naopak před sebou těžký den, dopřejte si večer malou procházku, zbytečně se v posteli nepřevalujte, měla by sloužit pouze ke spaní, maximálně k uklidňujícímu rituálu – čtení před spaním. Ano, i čtení vám se spánkem může pomoci. Na uvolnění blahodárně působí i koupel se solí a esenciálními oleji.

 

Chyby v interiéru

Ranní únava je kolikrát spojena i se špatnou výmalbou, nevhodně zvoleným povlečením, špatnou matrací, peřinami, horkem v místnosti, vydýchaným vzduchem, hlukem anebo přílišným světlem. Všechny tyto okolnosti mohou negativně ovlivnit kvalitu spánku a vy se pak i po osmi hodinách spánku probouzíte unavení. Těmto problémům se však dá naštěstí velice snadno vyhnout, postačí vám koupě nové matrace, vyvětrání, žaluzie anebo závěsy, fialková barva povlečení anebo jiné zbarvení stěn.

 

Za ranní únavu mohou i různé nemoci

Ranní únavu byste rozhodně neměli podceňovat. Ranní únava patří k typickým příznakům spánkové apnoe, astmatu, deprese, poškozené štítné žláze, spánkové poruchy i různých infekcí.  Při přetrvávání obtíží i po změně životního stylu a úpravě interiérových nedostatků, je proto dobré navštívit svého odborného lékaře, který může vyloučit a případně pomoci vyřešit váš zdravotní problém.

 

Foto: Freerangestock.com