Cesta ke krásným a zdravým nehtům

Dub 25, 2013 | Krása, Životní styl

Nehty by si často zasloužily mnohem více péče, než jim poskytujeme. Plní nejen funkci ochrannou, ale také estetickou a především ženy si zakládají na zdravých a upravených nehtech. Nehty jsou vystaveny řadě poškození při každodenních činnostech i mnoha vnějším vlivům jako je chlad, teplotní výkyvy a vítr, navíc jsou ukazatelem fyzického stavu – pokud se třepí, lámou nebo žloutnou, je chyba ve vaší životosprávě a jistě potřebujete doplnit některé vitamíny.

Vady na nehtech jsou odrazem nedostatku vitamínů nebo stopových prvků, mezi důležité prvky patří zinek, vápník a železo. Vitamín C a kyselina listová vám chybí, pokud trpíte na záděry. Nedostatek vitamínu A a vápníku značí roztřepené nehty. Bílé skvrny na nehtech může způsobovat nedostatek zinku, nejčastěji jsou však stopou po drobnějších poraněních, často se objevují v těhotenství nebo krátce po porodu. Vitamín B12 doplňte v případě zažloutlých nehtů, ty se vyskytují nejčastěji u kuřáků. Můžete vyzkoušet například „babské“ rady na bělení nehtů, podle některých z nich pomáhá obyčejná zubní pasta nebo přikládání citrónu či vatičky s nakapaným citrónem na nehty. Zažloutlé nehty však mohou být také projevem plísně. Pokud se budete potýkat s plísní, je třeba se pustit do léčby, protože plíseň může postihnout a deformovat celou nehtovou ploténku.

Nezanedbatelný vliv na nehty má také péče, kterou nehtům věnujete. Pravidelnou manikúru vaše nehtíky jistě ocení, krásně se regenerují například v lázni s teplým olivovým olejem. Máme pro vás několik tipů:

  • Díky pravidelnému krémování zůstanou nejen vaše nehty, ale i ruce hydratované.
  • Pokud to není bezpodmínečně nutné, vyhýbejte se nůžkám a raději použijte pilník. Nejvhodnější jsou pilníky skleněné, které jsou k nehtům nejšetrnější, pilujte vždy v jednom směru.
  • Kůžičku kolem nehtů nestříhejte, ale zatlačujte, pro lepší manipulaci můžete ruce napařit.
  • Časté používání odlakovače nehty vysušuje a připravuje je o vitamíny, proto dávejte přednost odlakovači bez acetonu, který je k nehtům o něco šetrnější.

Lak neslouží jen pro okrasu, ale také nehty chrání před nepříznivými vlivy. I průhledných laků je však několik typů a slouží k jiným účelům, mohou například nehty zpevňovat, čímž zamezí nadměrnému lámání nehtů. K péči o nehty můžete využít také tajnou zbraň manikérek – lak na nehty Sililevo speciálně vyvinutý pro remineralizaci a obnovení struktury nehtů. Podkladový lak se používá pod lak barevný, slouží jako ochrana a srovnává nerovnosti nehtů, také tím zamezíte vytvoření tmavého odstínu nehtů, které po sobě barevné laky mohou zanechat. Vrchní lak zajistí, aby se nehty leskly a vydržely krásné dlouho bez sloupaného laku.