Problémy se štítnou žlázou

Dub 3, 2013 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Problémy se štítnou žlázou má v současné době až 300 miliónů lidí na celém světě, přičemž o tom ví jen 50 % z nich. Štítná žláza má tvar motýla a naleznete ji na krku v oblasti okolo hrtanu. Má na starost celou řadu důležitých úkolů, které ovlivňují chod celého organismu. Jedná se hlavně o různé metabolické procesy, ale také velmi významně ovlivňuje funkci vašeho srdce.

Mezi nejčastější onemocnění štítné žlázy patří struma, hypofunkce anebo hyperfunkce štítné žlázy, zánět a autoimunitní onemocnění štítnice. Rakovinové onemocnění štítné žlázy pak představuje zcela samostatnou kapitolu.

 

Struma

Vůbec nejznámějším onemocněním štítné žlázy je její prosté zvětšení, k němuž obvykle dochází, když je hormonů málo. Nicméně, není to pravidlem. Struma se může objevit zcela bez jakékoliv poruchy funkce štítné žlázy.

 

Hypotyreóza

Hypotyreóza představuje hypofunkci, tedy sníženou funkci, štítné žlázy, což má za následek významného zpomalení organizmu. Objevuje se zimomřivost, problémy se soustředěním, pamětí, s váhou a později také se zácpou, lámáním nehtů, suchou kůží i menstruačním cyklem. Velmi často tato choroba komplikuje početí, udržení těhotenství a až u 20% vyvolává depresi. Léčba je přitom jednoduchá, vystačí jen tělu dodat scházející hormon ve správném množství.

 

Hypertyreóza

Hypertyreóza, či také hyperfunkce štítné žlázy, představuje mnohem závažnější problém než hypotyreóza. U tohoto onemocnění štítná žláza produkuje nadmíru hormonů. Doprovodnými jevy jsou: rychlý tep, různé arytmie, obvykle i úbytek na váze (i přes zvýšený apetit), průjmy, celkově zrychlený organismus, nervozita, hyperaktivita, třes, poruchy spánku, únava, svalová slabost a vyčerpání. U hypertyreózy dochází také ke zvýšenému vylučování vápníku a fosforu, což může způsobit zvýšenou kazivost zubů, vznik osteoporózy a poškození ledvin. Léčba tohoto onemocnění je celkem složitá, obzvlášť pokud souvisí s autoimunitním onemocněním anebo se zánětem štítné žlázy. Základem léčby je zpomalení celého metabolismu, podávání radioaktivního jódu anebo chirurgické řešení. Nepodceňujte onemocnění štítné žlázy, při neléčení vám hrozí vznik arytmie, zvýšený krevní tlak, srdečních záchvaty, mrtvice, srdeční selhání a ateroskleróza.

 

Záněty štítné žlázy

Příčiny vzniku zánětu štítné žlázy jsou různorodé, nejčastěji ji způsobují bakteriální infekce, které během několika dnů vyvolají zánět žlázy. Ten, pak přetrvává po dobu několika dnů až měsíců. V průběhu tohoto zánětu nemocní trápí horečka, bolesti a zvýšená funkcí této žlázy. Proč se tomu tak děje, není doposud známo. Předpokládá se, že zánět dokáží vyvolat i některé viry. Tyto záněty jsou nebezpeční tím, že mohou přejít do chronicity anebo vyvolat autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Takovéto chronické záněty postupně zničí velkou část vlastní tkáně a nemoc se projevuje i na jiných orgánech.

 

Autoimunitní onemocnění štítné žlázy

Až z 70 % hypertyreóz je způsobeno autoimunitním onemocněním. Gravesova – Basedova choroba je celkem vzácná, ale v posledních letech hodně zmiňovaná autoimunitní nemoc štítné žlázy. Princip této nemoci spočívá v tom, že protilátky útočí a ničí tkáň štítné žlázy, čímž ve výsledku podněcuje žlázu k její zvýšené funkci.  Léčba tohoto onemocnění je celkem složité. Podobně jako u hypertyreózy, i zde se objevují změny chování, změny osobnosti a nemocní mohou trpět depresemi.

Méně neobvyklým autoimunitním onemocněním je Hashimotova tyreoiditida, která trápí až 10 % lidí s nemocnou štítnou žlázou. Tato nemoc se nejprve projevuje jako hypertyreóza, avšak po vyčerpání hormonů se přehoupne do hypotyreózy. I když je toto onemocnění méně závažné a lépe řešitelné než hypertyreóza a Gravesova choroba, i přesto nepředstavuje nic příjemného.

Nepodceňujte onemocnění štítné žlázy, pokud máte některé příznaky, nechte se raději preventivně vyšetřit svým lékařem. Neléčené onemocnění štítné žlázy může totiž nakonec skončit i tragicky.

 

Foto: Pixmac.cz