Moderní prarodiče a hlídání dětí

Kvě 9, 2013 | Rodina, Životní styl

Byli jsme vychováváni tak, že se o nás láskyplně starali rodiče, a když ti nemohli, nahradila jejich péči náruč babičky či dědečka. Čtení pohádek, pečení buchet, tahání třísek z prstu i lepení odřených kolen bylo často na nich. Proč to tak není i dnes? Proč stále víc prarodičů nemá na svá vnoučata čas?

 

 

Pokroková doba

Doba odchodu do důchodu se neustále posunuje směrem nahoru. A tak jsou dnes babičky a dědové často ještě zařazeni v pracovním procesu, a mnozí pracují i po odchodu do důchodu jednoduše proto, že peníze jsou potřeba a vše se zdražuje. Nemají prostě čas. Nemohou si dovolit sedět a věnovat se budoucí generaci. A ti, kteří už došli do důchodového věku, si chtějí užít. Celé roky znali jen práci, povinnosti a nyní chtějí cestovat, poznávat a vzdělávat se. Chodí do počítačových kurzů, aby se mohli spojit s příbuznými v cizině, učí se jazykům, aby se domluvili i za hranicemi naší země.

 

Jak danou situaci řešit?

Ale ani rodiče nemají na své děti, bohužel, čas. Doba, kdy stačilo, aby pracoval jen jeden z rodičů, je dávno pryč. V takovém případě si musíme vystačit s jeslemi a mateřskými školami. Ani jejich kapacity nestačí a nepokryjí poptávku. Proto vznikají i jesle a školky soukromé. Můžete si také zvolit hlídání profesionálními chůvami nebo studentkami, které si takto přivydělávají na školné. Vybírejte ale pečlivě a vždy si opatřete také doporučení. Spojte se s rodiči, kteří služeb agentury nebo jednotlivých soukromých chův využily. Pokud potřebujete hlídání pro dítě jen občas, zkuste se poptat také v různých mateřských centrech. Ta bývají v každém větším městě a poskytují také hlídání dětí.

 

Ptejte se

Když svého potomka svěřujete do rukou třetí osobě, nestyďte se zeptat. Žádejte maximální množství doporučení, dokladů a informací. Jak je daná osoba nebo zařízení přichystáno na případnou nemoc dítěte? Dokáže osoba, která se o dítě bude starat, poskytnout první pomoc? Má dané zařízení lékárničku? U soukromých chův požadujte také výpis z trestního rejstříku. Nestyďte se zvláště soukromé chůvy kontrolovat. Volejte v průběhu dne, informujte se, co dítě právě dělá, chtějte potomka k telefonu. Nebuďte neteční k případným stížnostem a výtkám dítěte. Ty si ale vždy ověřte. Sledujte chování potomka.

 

Finance

Úroveň cen se velmi liší. Některá předškolní zařízení poskytují nejen péči, ale i např. výuku cizích jazyků, plavecké kurzy atd. Rozhodněte se pro dané zařízení až ve chvíli, kdy znáte veškeré služby, které poskytuje. A nezapomeňte se také zeptat svého zaměstnavatele, zda na předškolní zařízení poskytuje finanční příspěvek. Dnes to už není neobvyklé.

 

Foto: Pixmac.cz