Něco o perlách

Kvě 31, 2013 | Krása, Peníze, Zajímavosti

O perle se říká, že je královna klenotů, nejdokonalejší šperk pro ženy všeho věku. Pro svou magickou krásu byly vždy ceněny králi i prostými lidmi. Perly není třeba brousit a jinak upravovat. Nikdo o perlách neřekne, že jsou obyčejné.

 

 

 

 

Perličky z historie

První zmínky o perlách pocházejí z roku 2206 před naším letopočtem. Perly měla ráda i Kleopatra, anglická královna Alžběta I. či Jacqueline Kennedyová. Ve 20. letech minulého století bylo povinností každé dámy z vyšší společnosti mít dlouhý perlový náhrdelník. V 50. letech perly zpopularizovala Coco Chanel, když si perly navlékala na své černé roláky.

Římané perly považovali za symbol štěstí, podle Číňanů perly léčí, Mongolové je používali jako afrodiziakum a staří Řekové věřili, že perly přinášejí lásku.

 

Jak perly vznikají?

Perla je útvar z perleti vznikající v živém organismu. Tvoří se uvnitř lastury perlorodky na cizím tělísku (jímž je například zrnko písku), které vniklo do lastury živočicha, a ten se jej nedokáže bavit, a tak je obaluje svému organismu přirozenou hmotou. Na tělísko se nabaluje vrstva perleti složená z uhličitanu vápenatého, organických látek a z malého množství vody. Perleť je tvořena z mikroskopickými krystaly. Jsou uspořádány tak, že paprsky světla procházejí k ose, odtud jsou odráženy a lámány přes jiné paprsky. To vytváří typické duhové spektrum a barvy perel. Nejvíc ceněné jsou perly, které nejsou zabarvené, ale svítí mdlým stříbřitě jasným leskem a hrají jemnými duhovými barvami.

 

Perla nemusí být jen bělavá

Kromě stříbřitě bílých perel existují i růžové, tak zvané indické, anebo zlatožluté, panamské. Existují však i černé, hnědé nebo zelenkavé perly. Doba jejich vzniku záleží na mnoha faktorech, pohybuje se od šesti měsíců do několika let.

Existují i perly uměle pěstované – kultivované perly. V celosvětové produkci tvoří až 95 procent, jen pět procent jsou perly přírodní. Jejich vznik ovlivňuje člověk. Rozdíl mezi přírodními a uměle pěstovanými perlami lze zjistit měřením rentgenovým paprskem podle uskupení vrstev perleti kolem jádra perly.

Kromě nich se však vyrábějí i perly umělé, které jsou finančně dostupnější než přírodní nebo uměle pěstované perly. Jsou vyráběny v laboratorních podmínkách. Jejich základ tvoří plastové či skleněné korálky nebo korálky z mořské mušle. Na ně je nanášena perleť z perel nebo z mušlí. I tato perleť je ovšem upravována. Do prášku se přidávají různé pomocné látky, aby bylo dosaženo požadované kvality a barvy. Nižší cena není jedinou jejich výhodou. Protože jejich zhotovení může člověk v plné míře ovlivnit, mají dokonalý tvar, vysoký lesk, neomezenou velikost a barvu.

 

Perly není třeba nijak opracovávat, jejich obvyklý tvar je kulovitý nebo kouli se blížící. Kdysi se těšily velké oblibě perly nepravidelného tvaru označované jako barok. Dnes se nosí všechno. I když pravdou je, že perly kulovitého tvaru jsou stále považovanější za „nejopravdovější“ perly.

 

Foto: Pixmac.cz