Proč se nevidíme krásné?

Kvě 28, 2013 | Krása, Životní styl

Víte, že pouze 4 % žen z celého světa považují samu sebe za krásnou? Zbytek žen má o sobě pochybnosti a není se sebou spokojeno. Proč tomu tak je? A kde se ta přehnaná sebekritika vzala? Svět je šokován tím, že ženy samy sebe nenávidí, nemilují svá těla a nepovažují se za krásné. Odborníci se kvůli tomu začali předhánět s výzkumy se snahou zjistit, proč tomu tak je a co tak významně ovlivňuje ženské myšlení.

 

Mýtus dokonalé ženy

Ve skutečnosti však není nutné nad tím příliš přemýšlet, na ženu jednadvacátého století je vyvíjen nepřiměřený tlak. Moderní žena má být úspěšná v práci, má být dobrou matkou, perfektní hospodyní a má neustále skvěle vypadat (vypadat na dvacet i v padesáti a být věčně plodná). Jednoduše řečeno, dnešní žena by filmového supermana měla hravě strčit do kapsy. Co všechno má dělat, jak musí vypadat a co všechno má v průběhu jednoho dne dokázat, je ženě huštěno všemi dostupnými prostředky (reklama, noviny, časopisy, billboardy, internet, televize, knihy, podprahová reklama a podobně) od okamžiku, kdy ráno otevře oči. Navíc tento tlak není na ženu vyvíjen až v dospělosti. Už malým holčičkám je od útlého věku vštěpováno, jak by měly vypadat, jak by se měly chovat a že již od útlého věku by na sobě holčičky měly pracovat, aby byly krásné.

Celý život se honíme se za nedosažitelnou dokonalostí, je tedy zcela logické, že se pak ženy potýkají s frustrací, která vyvolá pocity méněcennosti, nedokonalosti, pochyb a dojmu vlastní ošklivosti. Jenomže upřímně, která z žen je schopná tohle všechno dokázat? Nejhorší na tom je, že i přes veškerou mediální masáž jsme nakonec těmi nejhoršími kritiky my samotné. A přitom, když se to tak vezme, pojem krásy je velice relativní. Muži si navíc myslí, že krása u žen není to nejdůležitější, protože se prý velmi brzy okouká.

 

Foto: Pixmac.cz