Skolióza

Kvě 27, 2013 | Rodina, Životní styl

Bolestí páteře trpí z různých důvodů více než 85 % lidí na celém světě. Jde tedy o civilizační problém, který se významně podepisuje na kvalitě života mnoha z nás. Skolióza jako diagnóza pak představuje jedno z nejrozšířenějších onemocnění páteře, které bolesti zad způsobují.

 

 

 

Co je skolióza?

Skolióza je onemocnění páteře, které vás může postihnout v jakémkoliv věku, avšak nejčastěji se objeví již v dětství. Pod touto nemocí hledejte vybočení páteře do stran spojené s rotací obratlových těles. Páteř se přitom může vykřivit doprava, doleva anebo dokonce i kombinovaně. Páteř tak může získat vzhled písmene C, S anebo dvojitého S.

C – je tzv. velkooblouková skolióza
S – tzv. kompenzovaná skolióza, kde dochází k vychýlení obratlů vpravo i vlevo. K vykřivení zde dochází v hrudní a bederní oblasti.

 

O skolióze

Jistou mírou skoliózy trpí téměř každý. Skolióza nejčastěji vzniká ve třech obdobích života. Ve věku do 3 let se objevuje tzv. infantilní skolióza, která postihuje rovnoměrně chlapce i děvčata. Ve věku cca od 8 – 10 let se objevuje juvenilní skolióza, kterou trpí spíše chlapci a ve věku od 12 – 18 let pak adolescentní skolióza, která trápí převážně děvčata. Příčina vzniku skolióz je bohužel v 80 % nejasná. Jistý vliv však zde má genetika, hormony, rychlý růst, úrazy, zánětlivé onemocnění páteře anebo rakovinové onemocnění. Nejvíce nebezpečnou skoliózou je ta juvenilní, jelikož se zpočátku tváří celkem nevinně a není ani velice výrazná, avšak v pubertě se často začne náhle rapidně zhoršovat a může dospět až do té fáze, kdy se neobejde bez radikálního operativního řešení.

 

Jak se pozná skolióza?

Mezi typickéznaky skoliózy patří vyčnívající lopatka, jedno rameno vyšší než druhé, vykřivení v bederní oblasti, změna vzrůstu člověka (zmenší se, trup se zkrátí, díky vykřivení páteře do strany) a vzniklá únava po dlouhém sezení anebo stání. Diagnostiku pak upřesní rentgen páteře. Závažnost skoliózy se měří podle stupňů vykřivení a dělí se do několika kategorií.

  • Lehká skolióza – do 20 %
  • Středně těžká skolióza – do 40 %
  • Těžká skolióza do 60 %
  • Velmi těžká skolióza do 90 %

 

Léčba skoliózy

Léčba skoliózy je velice zdlouhavá a náročná záležitost. U skoliózy je obzvláště důležité, aby byla podchycena včas a bylo nastoleno správné cvičení, rehabilitace a další možné srovnání vykřivené páteře. Důležitá je také pravidelná kontrola u ortopeda a dodržování jistých zásad (sportovní omezení, dvojí učebnice, správné držení těla, netahání těžkých věcí a podobně).

Základem léčby ke každodenní speciální cvičení, které mají za úkol posílit svalstvo zad a břicha. Jejich součástí je i dechové cvičení a masáže. Jestliže i přes veškerou snahu nedochází k zlepšení, může odborník naordinovat dlouhodobé nošení speciálního korzetu, který se snaží dostat záda do správného postavení. V případech, kde skolióza přesáhla vykřivení nad 40 %, je však již téměř vždy doporučeno operativní řešení. Pokud by se skolióza neřešila a dlouhodobě přesahovala 40% vykřivení, hrozí poškození dalších orgánů (srdce, plíce).

 

Foto: Freerangestock.com