Houby v dětském jídelníčku

Čvn 20, 2013 | Jídlo, Rodina

Jaro, léto i podzim je obdobím, kdy vyrážíme do lesů, abychom ukořistili, co nabízejí. Od hub, přes borůvky, jahody, maliny i ostružiny. A protože jsme národem houbařů, vypravuje se každoročně většina Čechů právě na sběr houbových pokladů. Houbaření je pro děti velmi oblíbenou zábavou. V lese si užijí spoustu legrace a jejich přirozená soutěživost je nutí prolézt každičký kout, jen aby jejich nálezy byly co největší.

 

Jak je to s houbami v jídelníčku dětí?

Houby jsou těžce stravitelné. Může za to v nich obsažená vláknina. Vzhledem k tomu, že plodnice hub tvoří především voda, je i obsah vitaminů, minerálních látek a také esenciální aminokyselin zanedbatelný. Naopak při sběru hub v lese riskujeme možnost otravy při záměně hub, případně kontaminaci rtutí, olovem nebo kadmiem, které houba lehce vstřebá ze svého okolí. Proto houby do jídelníčku velmi malých dětí nepatří. I u předškoláků bychom měli být při přípravě houbových jídel velmi opatrní. Pokud dítěti houby chutnají, můžeme jimi dochutit polévku nebo jiný hlavní pokrm, neměly by ale tvořit podstatu hotového jídla. A pokud houby, jsou vhodnější pěstované žampiony nebo hlíva ústřičná. Ta má velmi kladný vliv na imunitní systém a obsah vitamínů a dalších příznivých látek v ní je mnohem vyšší, než u lesních hub. Školním dětem již můžeme houby dopřávat častěji. Je vhodnější neservírovat je před spaním a nepřipravovat je smažením. Také přidání smetany, vajec a sádla bychom měli vynechat.

Při přípravě hub nezapomínejte na kmín, který podporuje trávení!

 

A co alergie?

Houby patří mezi alergeny. Pokud máte alergické dítě, ještě víc zvažte, kdy a zda vůbec do jídelníčku dítěte houby zařadíte. Pokud ano, je vhodné jimi ochutit např. rizoto. To je celkově dobře stravitelné a houby ho můžou pouze ovonět a dochutit. Pokud některý z rodičů trpí alergií na houby, vyhněte se houbovým pokrmům i u dítěte, případně jejich podání konzultujte s pediatrem.

 

A tak by se dalo říci, že mnohem víc dětem prospívá houbaření, než samotné houbové hodování…

 

Foto: Pixmac.cz