Jak si nepokazit dovolenou vaginálním zánětem…

Čvn 10, 2013 | Zajímavosti, Životní styl

Léto, moře, dovolená – na to se většina z nás těší celý rok. Nicméně koupání či pobyt v mokrých plavkách mohou být rizikovými faktory přispívajícími ke vzniku vaginální mykózy (ženského zánětu). Aby vám tento problém nezkomplikoval dlouho očekávané dny odpočinku a relaxace, máme pro vás několik doporučení, kterými lze těmto potížím předejít.

Vaginální mykóza je zánět způsobený kvasinkou. Provází jej příznaky jako je bolest, svědění, pálení a nepříjemný výtok. Přemnožením kvasinky dojde k narušení rovnováhy mezi bakteriemi žijícími v pochvě a k vzestupu pH. To je jeden z ukazatelů, podle kterého gynekolog zánět diagnostikuje. K přemnožení kvasinek může dojít i při oslabené imunitě, nadměrném stresu, při léčbě antibiotiky nebo v těhotenství.

 

Zdravé poševní prostředí

Nízké (kyselé) pH poševního prostředí v rozsahu 3,5 – 4 je obranným mechanismem pochvy, na kterém se významně podílí pochvě prospěšné bakterie – laktobacily. Produkují kyselinu mléčnou, zajišťující zdravé poševní prostředí. Pokud trpíte opakovanými vaginálními záněty, dbejte na cílenou prevenci. Jednak tím, že mokré plavky po koupání co nejdříve vyměníte za suché oblečení, nejlépe volné a prodyšné. Dále např. užíváním přípravků podporujících zdravé poševní prostředí.

 

Nejčastější typy vaginálních zánětů:

  • Mykóza: původcem je přemnožená kvasinka Candida albicans, vyskytuje se nejčastěji. Léčí se tzv. vaginálními antimykotiky.
  • Bakteriální vaginitida: původcem jsou bakterie, které potřebují ke svému životu kyslík. Léčí se vaginálními antibiotiky. – nutná konzultace s lékařem
  • Virový zánět: původcem jsou většinou papilomaviry nebo herpes simplex – nutná konzultace s lékařem  

 

Léčba

Příznaky mykózy či vaginálního zánětu způsobeného bakteriemi jsou podobné – svědění, pálení a výtok. Neváhejte proto vyhledat gynekologa, který na základě vyšetření a kultivaci dokáže přesně určit původ potíží, stanovit přesnou diagnózu a vyloučit další závažnější onemocnění. Účinnou cílenou prevencí těchto potíží je udržovat v pochvě stabilní vaginální prostředí – mikroorganismy musí být v rovnováze. Toho lze docílit pomocí vaginálních tablet Feminella Vagi C. Tablety obsahují vitamín C, čímž zajišťují kyselé vaginální prostředí zabraňující růstu nežádoucích bakterií. Tento stav napomáhá prodloužení období bez vaginálních potíží. Feminella Vagi C je bezpečná i v těhotenství, kdy je třeba řešit vaginální infekce opravdu pečlivě.