Jakou moc má objetí

Čvn 27, 2013 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Zamysleli jste se už někdy, kolikrát za den se obejmete? Kolikrát obejmete své dítě, partnera, kamaráda, jiného rodinného příslušníka? Objetí je na první pohled zcela banální věc, stejně jako smích nic nestojí, dělá divy, ale podle všeho ne každý dokáže někoho obejmout anebo objetí přijmout.

Podle Virginie Satinové (světově uznávané rodinné terapeutky) potřebuje každý z nás každý den alespoň 4 objetí, abychom přežili, 8 objetí pro údržbu a 12 objetí, abychom zdravě rostli a rozvíjeli se. Dokonce existuje poněkud kontroverzní léčebná metoda Pevného objetí, která však po celém světě má své zastánce i odpůrce. Proč někoho objímat násilím…

Moc dobře si vzpomínám, že když se mi narodila dcera, byla jsem vysloveně nešťastná z té skutečnosti, že veškerý projev náklonnosti doslova odmítala. Sotva jsem se jí pokusila, byť opatrně obejmout, seřvala mne jasným rykem, nesnášela i pusy, ať už byly jakékoliv. Nakonec jsem vše vzdala. Nechtěla objímat, tak jsem jí neobjímala, i když mě osobně to bolelo. Už jsem se smířila s osudem, že mám dceru prostě nemazlící, když se přihodila jistá událost, při níž jí zcela náhodně došlo, že objetí a pusinkování je náhodou hrozně fajn záležitost. A tak je z ní dnes ten největší mazel na světě, který vstává a usíná s objetím, i když po každém políbení si tu pusu přeci jen stále utře :).

Důvodů proč objímat, je celá řada. Objetí může být projevem lásky, citu, soucitu, porozumění, radosti, štěstí, podpory, povzbuzení, pozdravu, projevu náklonnosti, či třeba ochrany. To, jak a proč objímáme, se také liší kultura od kultury, národnosti i náboženského vyznání. Výzkum potvrdil, že objetí je potřeba, jelikož na člověka působí blahodárně a léčivě. Pravidelné a časté objímání pozitivně působí proti osamělosti, depresím, úzkosti a stresu. Objímání uklidňuje a dodává pocit bezpečí. Jelikož se jedná o neverbální komunikaci, podporuje lidi k otevřenosti a upřímnosti. Při objímání dochází k vyplavování hormonu oxytocinu, který pomáhá s léčbou osamění a izolace. Delší objetí zvyšuje hladinu serotoninu, který zlepšuje náladu a pocit štěstí. Objetí posiluje imunitu, zvyšuje sebevědomí, uvolňuje svalstvo, tlumí bolesti a učí člověka dávat a přijímat lásku. Objímání je považováno také za jistý druh meditace a je pozitivní investicí výměny energie ve vztahu.

Víte, že existuje mezinárodní akce Free Hugs Champion (šampionát ve volném objímání)? Vznikla v Austrálii v roce 2004 a v roce 2006 dostala celosvětový rozměr. Tato akce začíná vždy první sobotu v červenci a končí vždy 1. 8. V průběhu této doby každý, kdo bude chtít, může poskytnout své objetí na veřejnosti všem cizím lidem, kteří to potřebují, aby se cítili lépe.

 

Foto: Pixmac.cz