Kempování – hit letošního léta?

Čvn 3, 2013 | Rodina, Životní styl

Kempování má za sebou již víc než stoletou historii. Původní myšlenkou kempování bylo odpočinout si od ruchu a špíny města v krásné, čisté a klidné přírodě. Tato myšlenka je však už dávno pasé. V době totality se postupně z kempování stala z nouze ctnost. Léto pod stanem, vždy totiž bylo a stále je, tou nejlevnější dovolenou.

Na přelomu desetiletí jednadvacátého století se zpočátku zdálo, že na kempování Češi postupně zanevřeli, když tu na nás dolehla hospodářská krize a ze světa k nám dorazilo moderní kempování…

 

I v kempu může být dobře

Neznámo proč u nás zakořenil mylný dojem, že kempování je totalitním přežitkem. Není! Kempování je oblíbené všude ve světě. Představte si, že jen Francie nabízí levné a velice atraktivní ubytování ve více než 10 000 kempech.

Druhou stránkou mince však je nemožnost srovnávání našich a zahraničních kempů, protože to je nebe a dudy. V českých kempech ještě pár let zpátky zcela značně pokulhávala čistota, chatky byly často v katastrofálním stavu a vyžití v kempech bylo na mnoha místech tristní. Dnes je tomu naštěstí jinak. Valná většina kempů se předhání s nabídkou pěkného ubytování, zábavy a nezapomenutelných zážitků. Možná i proto vloni v kempech strávilo svou dovolenou více než 920 000 lidí, což je o 250 000 lidí více než v roce 2011.

 

Co jsou moderní kempy?

Moderní kempy jsou u nás hitem už od loňského léta.  Pod termínem moderní kempování však nehledejte pouze nadstandardně zařízené rodinné stany, kde postele, lůžkoviny, vařič, konvice a wifi jsou samozřejmostí. Moderní kempování znamená mnohem víc, týká se i moderních chatek, dobře vybavených chatek (s vařičem, varnou konvicí, mikrovlnkou, WiFi a lednicí), a dále poskytnutí kvalitního sociálního zázemí a ekologické smýšlení kempu.  Moderní kempy se dnes neobejdou bez možnosti nějakého koupání, dětského hřiště, sportoviště, společenské místnosti, kuchyně a dalšího společenského vyžití. Samozřejmostí dnešních kempů je také dobrá restaurace s možností plných penzí anebo polopenzí, dobrá dostupnost a blízkost obchodu.

Lidé dnes před ubytováním ve stanech preferují dražší varianty, které nabízí větší pohodlí (ponejvíce moderní rodinné stany a chatky s vlastním sociálním zařízením, dále pak mobilhausy, chatky bez sociálního zázemí a pevně postavené karavany). Týdenní pobyt v moderním kempu pak čtyřčlennou rodinu obvykle vyjde od 4000 korun po cca 7000 korun, což je víc než solidní.

 

Glamping

Aktuálním světovým hitem v kempování je tzv. Glamping. O co jde? Glamping představuje luxusní stany, které jsou zařízeny lépe, než mnohé hotelové pokoje. Tyto stany nabízí luxusní postele, koberce, dokonalý výhled i teplou koupel. V takovýchto kempech nemusíte ani hnout prstem, o vše je postaráno za vás. V Česku však bohužel tento luxus, který vás vyjde cca na 1200 – 4000 korun na osobu a noc, prozatím nenajdete (I když vzdáleně se mu přibližuje Safari kemp ve Dvoře Králové.).

Chcete zažít pěknou, ale levnou dovolenou? Tak to máte nejvyšší čas. V tuto dobu totiž je často to nejlepší již rozebráno. V hledání vám pomohou specializované weby, které často srocují nejen české kempy, ale i zahraniční. Ostatně, pokud máte vlastní automobil, nestála by taková dovolená třeba v italském kempu u moře za úvahu? Jistým vodítkem vám pak může být i to, zda je český kemp členem Asociace kempů České republiky, a dále na jakém místě se umístil v žebříčku kempů za rok 2012, případně, jak ho ohodnotili inspektoři z médií.

 

Foto: Pixmac.cz