Lněný olej – nejbohatší zdroj Omega3 kyselin

Čvn 19, 2013 | Krása, Rodina, Životní styl

Pravděpodobně i na váš již někdy dolehl všudypřítomný spěch a stres charakterizující naši současnost. Takový životní styl, jemuž bohužel není snadné se zcela vyhnout, si však dříve nebo později vybere svoji daň v podobě zdravotních neduhů, snížení imunity či dokonce vážného onemocnění. Jak tomu předcházet? Jak se navrátit zpátky ke zdraví těla i ducha?

 

Přírodní lékárna

Ještě nedávno jsme hledali nejčastěji spásu v lékárně, kde jsme byli ochotni zanechat nemalý peníz za nejnovější výdobytky farmaceutického průmyslu, které jsme bezmyšlenkovitě konzumovali s vidinou rychlé regenerace vysíleného organismu. Ti, kteří se ke svému zdraví staví zodpovědně, však záhy začali zjišťovat, že cesta se může ubírat úplně jinudy. Rozhodně totiž není rozumné ignorovat staletími prověřené účinky látek z přírodních zdrojů!

 

Panenský lněný olej vás postaví na nohy

K těm patří také za studena lisované – takzvané panenské – oleje. Některé z nich se již staly součástí našich jídelníčků, jiné jsou stále neprávem opomíjeny i přes to, že disponují účinky vpravdě zázračnými. Typickým takovým případem je lněný olej, který patří k nejcennějším jedlým olejům vůbec. Kromě mnoha léčivých účinků ohromí také plným aroma a vynikající chutí.

 

Olej léčí zvenku i zevnitř

Léčivé účinky panenského lněného oleje znali a využívali již lékaři starého Řecka. Ti jej doporučovali zejména na obtíže se sliznicemi a neduhy trávicí soustavy. Moderní medicína k těmto poznatkům přidala ještě další – olej je významným zdrojem vitamínů a minerálních látek a zejména i jedním z nejbohatších přírodních zdrojů Omega3 esenciální mastné kyseliny. Nejen vaše kardiovaskulární soustava vám však bude za pravidelnou konzumaci lněného oleje vděčná. Inulin v něm obsažený významně prospěje rovnováze střevní mikroflóry a postará se o čištění střev. Další velice důležitou látkou je i lignin, který hraje velkou roli v prevenci nádorových onemocnění prsu a tlustého střeva.

Pravidelnou konzumací dodáte svému tělu potřebný lecitin, který prokazatelně zlepšuje činnost nervové soustavy a mozku, i niacin, jenž patří do komplexu vitamínů B3.

Význam lněného oleje pocítí doslova na vlastní kůži i ekzematici a lidé trpící kožními problémy, poraněními či jinými defekty kůže.

 

Labužníci nepřijdou zkrátka

Nesmíme zapomenout na vynikající chuťové vlastnosti, které povýší lněný olej na královské místo ve vašem jídelníčku. Zkuste si ho vychutnat se sýrem, tvarohem či zeleninou!

 

Za kvalitou s domácím lisem

Pro udržení kvality a všech pozitivních účinků je nutné konzumovat lněný olej co nejčerstvější, což spolu s nároky na skladování může být jeho jedinou stinnou stránkou. Pro ty, kteří se nehodlají omezit na jedinou ochutnávku, je zde naštěstí snadné řešení – pořízení domácího lisu na olej. Dá se pořítit za necelé tři tisíce korun (včetně "startovacích" tří kliogramů lněného semínka) a díky tomu budete mít snadno a rychle po ruce vždy přesně tolik oleje, kolik se chystáte použít, a v čerstvosti, které nemůže koupený olej konkurovat. zakoupit ho lze například na www.lisnaolej.cz.