Přivýdělek při mateřské dovolené

Čvn 7, 2013 | Peníze, Rodina

Jste ženou, případně mužem, na mateřské (rodičovské) dovolené? Jistě jste po příchodu miminka do rodiny pocítili, co znamená omezený finanční rozpočet rodiny. Pokud pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, neznamená to, že nemůžete pracovat. Je to stejné, jako byste pobírali dávky nemocenské. Nesmíte pracovat pro stejného zaměstnavatele, pro jiného ale smíte. Dle současných zákonů není omezena ani výše přivýdělku.

 

 

 

Výhody přivýdělku při mateřské dovolené

Každá maminka je ráda mezi lidmi. Odpočine si od péče o miminko a je mezi dospělými, kterým se může svěřit s problémy, vyměnit si s nimi názory a odreagovat se. Po psychické stránce jí práce pomůže. A peníze, které si takto vyděláte, se jistě budou hodit.

 

Nevýhody takovéto práce

Mateřství je velmi náročné. Každá máma uléhá večer často unavenější, než po dvanáctihodinové pracovní době. A tak i práce navíc matku vyčerpává a často se nedá s výchovou dítěte skloubit. Pokud máte dítě do tří let a jste na mateřské dovolené, nesmí toto dítko navštěvovat předškolní zařízení po dobu delší než pět dní v měsíci. Děti starší tří let již mohou školku navštěvovat denně, ne však po dobu delší než čtyři hodiny denně.

 

Jaké práce jsou vhodné pro maminky na mateřské?

Je důležitější víc než kdy jindy, aby práce byla zároveň koníčkem. Vhodné jsou jakékoli práce z domu, např. prodej přes internet, opisování textů, práce na autorskou smlouvu. Můžete si práci rozvrhnout dle potřeb dítěte a svých časových možností. Zároveň práce v dětských centrech, kam můžete vzít sebou i děti, je pro přivýdělek při mateřské velmi vhodná. Pokud máte zajištěno kvalitní hlídání, nebojte se zkrácených úvazků. Dobře zvažte jen práci na plný úvazek. Ta by mohla být při výchově malého dítěte hodně vyčerpávající.

 

Ať už využijete možnosti přivýdělku při mateřské dovolené, nebo ne, hlavní je péče o dítě. Nezapomeňte, že stejně tak jako všechny ostatní, i vaše dítě jednou odroste dětským střevíčkům a zůstanou jen vzpomínky. Investujte do krásných vzpomínek na dětská léta svých dětí…

 

Foto: Pixmac.cz