Proč darovat krev

Čvn 24, 2013 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Podle evropských odborníků Česká republika trpí hlubokým nedostatkem registrovaných dárců krve. Optimálně by mělo být v Česku registrováno na 400 tisíc dárců, bohužel jich však již několik let máme pouze okolo 300 tisíc. Proč lidé nechtějí dávat krev? Podle výzkumu VZP za to ponejvíce mohou mylné předsudky. I když se ve zdravotnictví řadu let používají jednorázové sety, stále převládá obava z toho, že by při darování krve mohlo dojít k nakažení nemocí AIDS.

Dalším faktorem neochoty je také nízká motivace (proč dávat něco zadarmo, vždyť přece ani kuře zadarmo nehrabe). Jenomže odběr krve ve skutečnosti není zadarmo! Za každý odběr si dárce může na konci roku z daní odečíst 2000 korun (za rok to tak u mužů může představovat úsporu až 8000 korun a u žen 6000 korun), dále pojišťovna dárci uhradí cestu tam i zpět a v daný den má dárce placené pracovní volno. Kromě toho má dárce perfektní přehled o svém zdraví a v případě vzniku nějakého zdravotního problému, bývá zavčas podchycen.

 

Pádné důvody proč darovat krev

Nebudeme zde argumentovat důvody, že darování krve vás naplní dobrým pocitem anebo, že jde o jistý projev zodpovědnosti a vyzrálosti. Ano, to jistě je, ale postačí vám k motivaci?

  • Podle odborných propočtů každý člověk v průběhu svého života potřebuje krev minimálně 5x a lék vyrobený z krve minimálně 14x. To není málo, nemyslíte?
  • Nejčastěji krev člověk potřebuje z důvodu krvácení do trávicího traktu, nejvíce pak při transplantacích a cévní chirurgii. Při takovýchto operacích není neobvyklé, aby došlo ke spotřebě i 15 erymas a krevních plazem.
  •  Jen v rámci nekomplikované ortopedické operace je zapotřebí použít 3 erymasy, ty složitější pak mohou mít spotřebu dokonce 10 erymas.
  • Krev je zapotřebí však i jinde, např. u komplikovaných porodů, při léčbě poporodní žloutenky atd.

Berte tedy darování krve jako jistý způsob předplacení, kdy budeme vy anebo někdo z vašich blízkých krev naopak potřebovat.

 

Foto: Pixmac.cz