Zánět středního ucha – velké trápení malých dětí

Čvn 11, 2013 | Rodina

Trápení, které provází především malé děti do dvou let, je spousta. Mezi nejčastější patří zánět středního ucha. Důvodem zánětu středního ucha je anatomický vývoj ouška miminka, dítěte. Eustachova trubice u dětí je totiž kratší a širší, protože ještě neukončila svůj vývoj. Tím se případné ložisko zánětu z nosu přesouvá hlouběji k uchu, a vzniká zánět.

Dalším důvodem je nachlazení a rýma. Děti, které častěji onemocní zánětem horních cest dýchacích, bývají postihovány zánětem středního ucha velmi často. Také oslabená imunita u dětí zvyšuje riziko zánětu středního ucha. Přestože není známá příčina, chlapci jsou zánětem středního ucha postihováni výrazně častěji, než dívky. V rodinách, kde rodiče trpívali často na zánět středního ucha, je velký předpoklad zvýšené nemocnosti dětí.

 

Projevy zánětu středního ucha

Zánět středního ucha je doprovázen velkou bolestivostí. Může být postiženo buď jedno ouško, nebo obě. Malinké děti si sahají na ouško, pláčou, mohou i zvracet. Větší dítě již bolest specifikuje. Také se často objevují horečky. Dítě při zánětu hůře slyší, protože tekutina za bubínkem vytváří tlak v uchu. V případě, že zánět praskne, vytéká z ucha nažloutlá tekutina s příměsí hnisu nebo krve. Dítě může trpět i nechutenstvím. Je nutné co nejdříve navštívit ušního lékaře.

 

Jak se zánět léčí?

Ušní lékař prohlédne bubínek dítěte a zhodnotí jeho stav. Předepisují se kapky do ucha proti bolesti, léky snižující teplotu, a pokud je zánět rozsáhlý, tak také antibiotika. V případě, že je to nutné a bubínek nepraskl, lékař provede jeho proříznutí, tzv. paracentézu. Tím se tekutina uvolní a s ní také tlak, který byl vyvíjen na bubínek. V případě opakovaných zánětů středouší je často také nařízeno operativní vložení drénků (tzv. stipul) do bubínků. Ty se většinou samy po nějaké době vyloučí. Drénky odvádí tlak a tekutinu ze středouší a navrací sluch do původního stavu.  V období po zánětu středního ucha a v jeho průběhu je nutné vyhnout se vodě, která by léčbu ouška narušila.

Trápení se zánětem středního ucha souží nejen děti, ale i jejich rodiče. Je nutné vydržet. Kolem desátého roku věku dítěte je obvykle Eustachova trubice již natolik vyvinutá, že záněty vymizí.

 

Foto: Freerangestock.com