Žijeme ve světě značek

Čvn 4, 2013 | Krása, Životní styl

Značky nás obklopují na každém kroku, máme různé značky elektroniky, nádobí, aut, šperků, nábytku, parfémů, kosmetiky, módy, vín i potravin. Obzvlášť v posledních letech jsme značkami doslova zavaleni. Značky představují určitou životní filozofii a životní styl. S pomocí značek se vymezujeme, zařazujeme, napovídáme, co si myslíme, a také zvýrazňujeme své společenské postavení. Někteří lidé značkám nepřikládají přílišný význam a jiní lidé si naopak bez značkových výrobků nedokáží svůj život představit. Kam patříte vy? Proč jsou pro lidi v poslední době značky tak důležité?

Značky existovaly již v dávnověku. Již keltští hrnčíři si značili své hrníčky, aby kupující věděl, od koho si hrníček koupil (a ke komu se v případě spokojenosti mají vrátit). Značky tedy původně měly značky roli rozlišovací, ale později nabrali také i hodnotu kvality. Jednotlivé firmy, dílny i výrobci se začali předhánět s různými nápady a zlepšováky, které danou značku charakterizovaly. V současnosti za značku můžeme považovat téměř cokoliv, dokonce i města anebo osobnosti.  Spolu se značkou dnes často přebíráme i smýšlení firmy (jejich filozofii) a je jen na nás, jak moc se necháme značkami ovlivnit.

Ze všech značek, jež nás obklopují, nejvíce podléháme značkám z oblasti módy a kosmetiky. Proč tomu tak je? Je to jednoduché, protože ať už se nám to líbí anebo nelíbí, šaty dělají člověka. To, co nosíme, je naší vizitkou, která našemu okolí napovídá, jací jsme, jaké máme smýšlení, jaká je naše finanční stránce, sebevědomí, vzdělání, životní stylu a jaké jsou naše charakterové vlastnosti. Právě proto si děti v pubertě tolik zakládají na tom, co na sobě mají oblečené. Díky oblečení totiž adolescenti dávají světu zcela jasně najevo svůj postoj, nebo touhu, kam by chtěli patřit.

Jenomže my nejsme jiní, i my se srovnáváme se svým okolím, i my máme touhu někam patřit a i my chceme na své okolí udělat dojem. Zdá se vám to být povrchní? Možná, nicméně to, jak vypadáme a co máme na sobě, doopravdy může velmi významně ovlivnit náš život, naše přijetí (nepřijetí) do zaměstnání, výběr partnera, stav našeho sebevědomí, přístup okolí v jednání s vámi atd. Nemyslete si však, že když se utopíte v luxusních značkách, sedne si z vás celý svět na prdel. Jak jistě víte, nic se nemá přehánět.  Lidé, kteří se topí jen ve značkách a ve značkovém oblečení musí jít i se smetím, na okolí moc pozitivně nepůsobí, naopak, okolí je často předem odsoudí a považují za naduté, hloupé snoby, což jim zrovna život příliš neulehčí. Značky v našich životech mají bezesporu velice důležitou roli, ale i přes svou usilovnou snahu vymezit se v tomto tvrdém světě nezapomeňte, že tou největší osobní značkou jste pouze vy sami.

 

Foto: Pixmac.cz