Chci mít miminko! Jsem plodná?

Čvc 12, 2013 | Rodina

Tohle je Jana. Je jí 34 let a zatím si naplno užívala svůj život, práci, přátele… Jana si ale najednou uvědomila, že už je možná načase založit si svou rodinu a vybudovat si vlastní “hnízdečko”, kde bude spokojená po celý zbytek života. Jenže jak na to? Jak je to vůbec s plodností? Je Jana i ve 34 zdravá nebo potřebuje něčí pomoc?

Podobné otázky si možná kladete i vy, a proto je důležité se včas zamyslet nad tím, co všechno ovliňuje naši plodnost a zjistit si , jak na tom vlastně jsme.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že my ženy jsme nejplodnější první roky po našich 20tých narozeninách a s rostoucím věkem šance na otěhotnění velmi výrazně klesá. Ano, současný životní styl posouvá věk, kdy máme prvního potomka, ale vývoj našeho těla (zatím?) nedokážeme natolik opozdit. Nicméně stále můžeme upravit životní styl tak, abychom se udržely co nejdéle zdravé a plodné (a samozřejmě krásné), pokud nám to nekazí vrozené předpoklady. Takže se zkusme, kromě věku, zamyslet nad následujícími body, které souvisejí s vaší plodností, a které můžeme ovlivnit:

  • Zdravá strava – správná kombinace potravin povede k tomu, že se nejen budete cítit skvěle, ale i vaše tělo bude fungovat tak, jak má. Je dobré do jídelníčku zařadit potraviny a látky, které mají prokázaný pozitivní vliv na plodnost, jako je například protein z hrášku či fazolí, denně jedna dávka plnotučných (ano, plnotučných!) mléčných výrobků, nebo Omega-3 mastných kyselin z ryb.
  • Pohyb – zde opravdu platí "všeho s mírou”. Mít vypracované svaly a ani milimetr tuku, který jinak mimo jiné chrání naše pohlavní orgány, přenechejme raději mužům. Cvičme tak, abychom se cítily i vypadaly jako zdravé ženy.
  • Kouření – asi váš nepřekvapí, že kouření škodí vaší plodnosti a možná ani nekouříte. Ale nezapomínejte, že i pasivní kouření škodí! Například výzkum doktorky Emmy Derbyshire z Metropolitní Univerzity v Manchesteru prokázal, že kouření opožďuje šanci na otěhotnění až o 2 měsíce.
  • Alkohol a kofein – ano, pravidelná konzumace alkoholu a kofeinu snižuje plodnost. Takže kromě koktejlů, piv a kávy si hlídejte i konzumaci coly, čaje a čokolády obsahující kofein.

Pokuste se zaměřit na všechny tyto oblasti před tím, než začnete utrácet peníze za nákladné a zdlouhavé léčby neplodnosti. Je dobré si ale vždy i tak zjistit svůj zdravotní stav a to, jak na tom jste s plodností. Jedna možnost, jak zhodnotit svou plodnost, je Fertilomat. Tato služba, založená na výsledcích lékařských výzkumů a testování v praxi, vyhodnocuje odpovědi na otázky o vašem životním stylu a zdravotním stavu. Výslekem je report s Ferti-Indexem – vaší procentní šancí na otěhotnění v daném cyklu – a tipy, jak pozitivně ovlivnit vaši individuální plodnost. O výpočet může požádat i svého gynekologa, který doplní výpočet o výsledky lékařských testů, a zvýší tak výpovědní hodnotu Ferti-Indexu.

 

Foto: Pixmac.cz