Co dělat s nepříjemným pocením

Čvc 1, 2013 | Krása, Zajímavosti, Životní styl

Zcela zjevně nás letošní počasí zkouší. Nejprve nás počasí potrápilo dlouhou zimou plnou závějí, pak na nás seslalo vodu, a když už konečně přišlo sluníčko, po pár dnech se tu plazíme jako vyždímané houby. Vyvarovat se v tomhle vedru koláčům potu, či mokrým mapám na oblečení je nemožné. Mnoho lidí však pot a jeho termoregulace zlobí i v méně horkém počasí. Existuje vůbec nějaký doopravdy účinný recept proti pocení? Proč se vlastně potíme?!

Pocení je zdravé a patří k přirozenému jevu u každého zdravého člověka. I ten, jenž tvrdí, že se nepotí, za den vyprodukuje cca 0,5 litru potu. Pot je naší přirozenou klimatizací, která naše tělo chrání před přehřátím a kromě toho také zbavuje náš organismus toxinů a metabolitů. Produkce potu stoupá s přibývající námahou, se zvyšující se venkovní teplotou (už při 28 stupních Celsia tělo potřebuje zchladit, při 36 stupních tělo bije na poplach a potí se velice silně), s různými emocemi (stres, strach, nervozita, napětí), zároveň s některými hormony (puberta, těhotenství, kojení, menopauza), při nadváze, a také u některých onemocnění (při onemocnění štítné žlázy, cukrovky, infekčním onemocnění, při srdeční slabosti a maligního onemocnění).

Věděli jste, že sportovec je při velké námaze schopen během hodiny vypotit až 1,8 litru potu? Ještě více šokující je pak informace, že ve velkém horku, vlhku a námaze není vůbec neobvyklé, aby člověk za jeden den vyprodukoval potu dokonce 10 litrů. Děsivé…

 

Co dělat s pocením?

Ať už se vám to bude líbit anebo ne i v jednadvacátém století je základním kamenem boje proti potu a zápachu dostatečná hygiena. Tak, jako si několikrát denně čistíme zuby, je podle tepla i osobní potivosti potřeba se pravidelně sprchovat. V parných dnech klidně i několikrát denně. Po osprchování je dobré užít antiperspiranty a deodoranty, obléct se do čistého (nejlépe bavlněného) oblečení a v průběhu dne dodržovat dostatečný pitný režim. Pot zapáchá díky svému rozkladu, kdy v něm dochází k rozmnožení bakterií. Zápach potu však ovlivňuje i to, co jíme, a tak pokud nechcete v parném létě zapáchat, měli byste se vyhnout česneku, kari, cibuli, uzeným rybám, rybám v oleji, kaším, ovocným šťávám, limonádám a kečupu. V případě, že máte sklon k většímu pocení a rádi byste pocení zmírnili, vyhněte se v horkých letních dnech pálivým potravinám, ostrému koření, alkoholu, kávě, sladkostem a cigaretám. Tvorbu potu snižuje popíjení bylinných čajů z květu lípy, meduňky anebo třeba z třezalky.

V boji s koláči pod pažemi vám mohou pomoci vložky do podpaží, sice nesnižují pocení jako takové, avšak když si je nalepíte na vnitřní stranu trička, zamezí viditelným skvrnám. Tyto vložky se zcela běžně prodávají v drogériích a k dostání jsou také i na internetu.

 

Když je pocení nemocí

V boji s potem vám může pomoci i moderní iontoforéza, která je efektivní hlavně v případech snahy o snížení pocení dlaní a plosek nohou. Měli byste však vědět, že tuto metodu je nutné podstoupit několikrát a po určité době je potřeba celý proces opět zopakovat. Velice efektivní v boji proti pocení je aplikace botulotoxinu do podpaží. Bohužel ani tato metoda není trvalá a je ji nutné jednou za 6 až 12 měsíců zopakovat. Nevýhodou této procedury je i její vysoká cena. S pocením vám může pomoci také laser. Laser je velice šetrný, ale také velice drahý. V případě, že vás doopravdy trápí velmi silné pocení, je možné v krajním případě dospět až ke speciální operaci hrazené pojišťovnou. Tento zákrok má však spoustu ale, a tak je nutné zvážit, zda je doopravdy nezbytným (provádí se jen u určitých diagnóz).

 

Foto: Pixmac.cz