Energie v plechovce, oblíbená závislost mladistvých i dětí

Čvc 9, 2013 | Rodina

V současné době je velmi oblíbená konzumace energetických nápojů mezi mladistvými, nevyhnou se jí ale ani menší děti. Nápoj, který dodá energii, může vzít dětem zdraví, v horším případě je může připravit i o život.

 

 

 

Co jsou energetické nápoje?

Energetické nápoje jsou vysokoenergetické nápoje určené k zahnání únavy a triky prodejců, jak si získat trvale zákazníky neznají mezí. Energy drinky jsou nabízeny v lákavých barevných obalech, zaujmou designem i sladkou opojnou chutí. Nezřídka je najdeme na benzínových pumpách, kde jsou častým cílem unavení řidiči. Jenže velké riziko představují pro děti. Relativně rychle na nich vzniká závislost, a tak je energetický nápoj snadnou náhradou školních svačin. Jenže na dětský organismus má energetický nápoj mnohem silnější účinky než na dospělého člověka.

Složení různých energetických nápojů je vesměs podobné. Obsahují velké množství cukru, kofeinu, guarany a taurinu. K těmto složkám pak jednotliví výrobci přidávají například ženšen, ginkgo bilobu a další.

 

Jaká jsou hlavní rizika jejich konzumace?

Tyto nápoje dehydratují organismus, a proto je nutné při jejich konzumaci dodávat tělu tekutiny. Zrádné je, že člověk při konzumaci energetických drinků pocit žízně nemá. Je díky nápoji povzbuzen, cítí se dobře. Tím dochází často až ke kolapsům a srdečním selháním, nápoje tohoto typu zvyšují krevní tlak a neprospívají kardiakům. Mimo to jsou příčinou vzniku obezity u mladistvých a nesou s sebou i riziko vážných komplikací, třeba v případě skryté srdeční vady nebo dosud nediagnostikovaného diabetu. Po požití energetického nápoje mohou mít děti velké zdravotní problémy, jsou známy i případy, kdy dochází k náhlému úmrtí.

 

A proto by děti a mladiství s energetickými nápoji neměli vůbec přijít do styku. Tyto nápoje neprospívají ani nám dospělým. Jsou určeny k výjimečné konzumaci a v žádném případě by neměly být zařazovány do běžného pitného režimu. Na nás dospělých je dítě informovat o škodlivosti nápoje, osobně být dítěti příkladem a nepodávat potomkovi uvedený nápoj, ani ho nekonzumovat v domácím prostředí. Víc nezmůžeme. Dítě ve svém vývoji si nejspíš projde jak pitím těchto nápojů, tak i jinými zlozvyky.

 

Foto: Pixmac.cz